Hlavní obsah
Michal Šnajdr u soudu. Foto: Jiří Růžička, Právo

Policisté zřejmě obvinili špatného člověka z únosu dcery podnikatele, inspekce je nepotrestá

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nepotrestá zlínské kriminalisty, kteří při vyšetřování únosu dcery podnikatele z Kroměříže z roku 2014 zřejmě obvinili nesprávného pachatele. Podle závěrů inspekce se ukázalo, že chybovali, neprokázalo se ale, že by to udělali úmyslně, a zůstanou tedy bez trestu.

Michal Šnajdr u soudu. Foto: Jiří Růžička, Právo
Policisté zřejmě obvinili špatného člověka z únosu dcery podnikatele, inspekce je nepotrestá

O vývoji v případu informoval v neděli Radiožurnál. GIBS, která vyšetřuje trestnou činnost členů bezpečnostních složek, prověřovala v kauze podezření, že policisté manipulovali vyšetřování v neprospěch Michala Šnajdra. Ten byl v případu odsouzen na deset let a počátkem letošního roku mu soud přerušil výkon trestu, protože není vyloučeno, že šlo o justiční omyl. Soud pak v únoru povolil obnovu řízení.

„V průběhu přípravného trestního řízení došlo k některým pochybením, která policejní orgán GIBS spatřuje především v nedostatečném ohledání místa činu, nedostatečném prvotním vytěžení poškozené," citoval Radiožurnál z usnesení inspekce, které má k dispozici.

Inspekce podle svého vyjádření nicméně u policistů nezjistila žádné úmyslné jednání. „Případné neúmyslné zavinění či kázeňské provinění je ve vztahu k promlčecí době irelevantní," uvedla inspekce.

Práci policie a státních zástupců v případu kritizoval Šnajdrův advokát Robert Cholenský. Poukazoval například na to, že unesená žena několikrát změnila výpověď. K původnímu obvinění podle něj byly použity pachové stopy z auta, které nebylo k únosu na základě pozdějších policejních poznatků použito.

Soud povolil obnovu řízení v případu únosu ženy z Kroměříže

Video: Jiří Růžička, Právo

Šnajdr byl za únos ženy odsouzen spolu s Ladislavem Faltýnkem, který dostal pět let vězení. Podle tehdejšího obvinění se na únosu podíleli i další lidé, jejich vina se ale nepodařila dokázat či nebyli odhaleni.

Pachatelé chtěli po ženě, která je dcerou obchodníka s pohonnými hmotami odsouzeného za stamilionové daňové úniky, 100 milionů korun. Unesenou propustili, když jim slíbila požadované peníze obstarat.

Letos v lednu soud ale Šnajdrovi přerušil výkon trestu. Podle Cholenského k tomu vedly nově zjištěné skutečnosti, podle kterých Šnajdr čin nespáchal a dopustil se ho někdo jiný. Soud své rozhodnutí neodůvodnil. I Faltýnkovi byl ze zdravotních důvodů přerušen výkon trestu.

Policie nyní v případu stíhá pětici dalších lidí, kteří měli ve skutečnosti únos provést. Dotyční jsou stíháni na svobodě, hrozí jim až patnáctileté tresty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků