Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Policisté obvinili exmanažera OP Prostějov, měl zpronevěřit 26 miliónů

Policisté obvinili bývalého manažera zkrachovalého podniku OP Prostějov ze zvlášť závažného zločinu zpronevěry. Čelí podezření, že si nechal za čtyři roky neoprávněně vyplatit na prémiích více než 26 miliónů korun. Okolnostmi krachu tohoto podniku se kriminalisté zabývají už několik měsíců.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Policisté obvinili exmanažera OP Prostějov, měl zpronevěřit 26 miliónů

Podle žalobců nemusí jít o jediné obvinění v této kauze, čekají ještě na další expertizy, uvedla státní zástupkyně brněnského krajského státního zastupitelství Dalimila Bajerová.

Podle mluvčího krajského státního zastupitelství Hynka Olmy hrozí bývalému manažerovi této společnosti za mnohamiliónovou zpronevěru pět až deset let vězení. „Této trestné činnosti se měl dopustit tím, že v době od února roku 2004 do února roku 2008 svévolně v rozporu se zákonem o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku a v rozporu se zákoníkem práce, rozhodl o vyplacení prémií své osobě, čímž měl způsobit společnosti Oděvní podnik škodu ve výši přesahující 26 miliónů korun," uvedl Olma.

Jméno exmanažera žalobci prozradit nechtějí.

Neoprávněné vyplácení odměn v této výši už řešila u majoritního vlastníka zkrachovalého podniku Františka Tuhého odpůrčí žaloba, kterou v lednu 2011 u brněnského krajského soudu podal tehdejší insolvenční správce OP Jaroslav Svoboda. Tehdy konstatoval, že valná hromada vyplácení ročních prémií neměla pod kontrolou, Tuhý podle žaloby prý pobíral prémie bez ohledu na ekonomickou situaci podniku. Zda jde o něj, nechtěli na státním zastupitelství komentovat.

Na kauze se stále pracuje

Okolnosti krachu OP Prostějov prověřují policisté z olomoucké krajské hospodářské kriminálky, dozor nad případem převzalo brněnské krajské státní zastupitelství. Podle žalobkyně, která má případ na starosti, se na kauze stále pracuje. "Zatím nemáme všechny znalecké posudky, další postup se bude odvíjet od závěrů posudků, na které čekáme," řekla Bajerová.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků