Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky/Právo

Policista schovával nelegální zbraně a chtěl i samopaly

Pistole, které nebyly nikde evidované. Zakázané střelivo se zvýšeným ranivým účinkem. A do třetice pokus nakoupit ilegální samopaly. Tohle všechno spočetl Okresní soud v Sokolově dnes již bývalému policistovi Robertu Prouzovi (40) a za nedovolené ozbrojování ho poslal na dvanáct měsíců do vězení s podmíněným odkladem na dva roky.

Ilustrační foto Foto: Novinky/Právo
Policista schovával nelegální zbraně a chtěl i samopaly

Kromě trestu dostal někdejší příslušník pražské pořádkové jednotky tříletý zákaz nošení a držení jakékoliv zbraně, na kterou je potřeba mít povolení. Podle státního zástupce Jiřího Richtra si Prouza v době, kdy byl ve služebním poměru, opatřil a přechovával pět krátkých palných zbraní, které neprocházely žádnými evidencemi.

Při domovních prohlídkách našli detektivové Generální inspekce bezpečnostních sborů také velké množství nábojů, z nichž některé byly speciálně upravené tak, aby rána způsobila co největší zranění.

Kupoval škorpión

Z obžaloby dále vyplynulo, že se Prouza snažil získat ilegální samopaly. „Proto reagoval na nabídku z internetu na prodej dvou samopalů vzor 58 a jednoho vzor 61 Škorpión. Když obdržel od prodávajícího informaci, že se u nich zkoušela střelba a jsou bez dokladů, s koupí souhlasil a zaplatil za ně pět a půl tisíce korun,“ uvedl Richtr.

Ovšem místo tří funkčních zbraní mu byly dodány jen dvě, a to se zavařenou hlavní. „Na to obžalovaný reagoval tak, že prodávajícímu ihned poslal zprávu, že obdržel něco úplně jiného, a požadoval vysvětlení,“ doplnil Richtr.

Prouza před soudem připustil, že možná porušil nějaký předpis. „Rozhodně jsem ale nespáchal trestný čin,“ prohlásil. V úvodu své výpovědi poukázal na to, že státu sloužil sedmnáct let. „Kvůli této profesi nemám ženu ani děti. Snažil jsem se být dobrý policajt a teď tu stojím před soudem jako zločinec,“ tvrdil Prouza.

O nákupu samopalů přes internet se vyjádřil v tom smyslu, že od začátku věděl, že jde o zbraně úředně znehodnocené, a tudíž střelby neschopné. „Už z fotek jsem poznal, že jsou zavařené, a nelze tak s nimi střílet. Chtěl jsem, aby měly funkční ovládací prvky a šlo je mechanicky rozebírat. Potřeboval jsem je pro svůj výcvik a také na filmové natáčení,“ hájil se expolicista.

Policista je odkázán na víru?

Na otázku soudce Milana Tomeše, jak se jako policista chtěl vypořádat s tím, že ke zbraním chyběl průkaz o legálním původu, reagoval slovy: „Věděl jsem, že si mohu nechat udělat duplikát průkazu o zbrani.“

O nelegálních pistolích a revolverech Prouza řekl, že nepatřily jemu, ale že si je u něj schoval kamarád Aleš Selinger, kterému důvěřoval a který ho ubezpečoval, že jsou řádně registrované. „Já jsem mu věřil, znám ho 25 let a vím, že není žádný gauner. Říkal mi, že registrační průkazy se někde založily při stěhování a že mi je brzy dodá,“ hájil se.

Zbraně měl u sebe téměř dva roky. Po zatčení a výslechu během rozhodování o vazbě ale Prouza tvrdil, že zbraně patří některému z jeho rodinných příslušníků, který k nim nemá průkaz a ani nevlastní zbrojní pas. Jeho jméno tehdy odmítl sdělit.

„Takže jako policista převezmete od kamaráda zbraně, o kterých nevíte, odkud pocházejí, ani jestli s nimi nebyl třeba spáchán kriminální čin, a máte je u sebe téměř dva roky s tím, že jste mu věřil?“ přemítal soudce nahlas. A následovala otázka: „Mám to chápat tak, že policista v činné službě je odkázán na
víru?“

Podle Prouzy to byla chyba. „Měl jsem být radikálnější a na těch průkazech trvat nebo mu zbraně hodit na hlavu. V té době jsem měl spoustu svých starostí a problémů,“ reagoval. Soudce ale jeho obhajobu za příliš věrohodnou nepovažoval.

„V řadě věcí si protiřečil,“ sdělil Tomeš. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků