Hlavní obsah

Policie ukončila vyšetřování heparinových vražd

Policie uzavřela vyšetřování vražd v havlíčkobrodské nemocnici. Advokát obviněného Petra Zelenky Jan Herout uvedl, že podle vyšetřovatelů spáchal jeho klient sedm vražd a deset pokusů o vraždu. Proti původnímu obvinění jedna vražda ubyla a naopak přibyl jeden pokus o vraždu.

Policie ukončila vyšetřování heparinových vražd

Mluvčí východočeské policie Iva Marková jeho informaci nepotvrdila, o uzavření případu prý není informována. Soudní znalci podle Herouta dospěli k závěrům, že Zelenka je naprosto zdravý, má zachovalé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Nezjistili u něj ani žádnou poruchu. Znalci míní, že nepotřebuje ani žádné léčení, shrnul Herout.

"Já se domnívám, že je to výrazně nemocný člověk, minimálně typu hasiče-pyromana. Co jsou pro hasiče, který se zbláznil, sirky, to byl pro něj heparin," uvedl.

Zelenka podle advokáta tvrdí, že si pamatuje pouze pět lidí, kterým heparin neoprávněně podal. Výpověď si na něm prý policie vynutila násilím.

Advokát: obvinění je na vodě

Podle Herouta policie tvrzení o násilí smetla tím, že Zelenka kladl při zatýkání odpor. Zelenka si těžko si mohl pamatovat, komu heparin podal a komu ne, protože se na oddělení podává denně, uvedl Herout.

Ve výpovědi 3. prosince, kdy Zelenku zatkli, je s přesností na hodiny a minuty uvedeno, kdo byl na oddělení přijat, kdo přišel po operaci, kdy mu byl podán heparin a kdo zemřel. Dokonce i to, kdo na jaké posteli spal. To si podle Herouta nemůže nikdo po půl roce pamatovat.

"Obvinění je na vodě, rozhodne až soud. Rozpory byly i ve znaleckých posudcích. Ministerská komise měla na některé případy rozdílný názor, než znalci policie," poukázal. "Myslím, že z těch původně osmi vražd, to klesne tak na čtyři," uzavřel.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Spis u státní zástupkyně

Spis se nyní dostal na stůl dozorující státní zástupkyně Lenky Faltusové. Pokud nenastanou žádné komplikace, mohla by být obžaloba u Krajského soudu v Hradci Králové podána do konce listopadu, řekla již dříve.

Bývalý zaměstnanec havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka, kterého policie obvinila pro podezření ze série vražd a pokusů o vraždu, údajně zabíjel tím, že pacientům ARO podával heparin, lék na ředění krve, a lidé vykrváceli.

Hrozí doživotí

Policisté Zelenku, který se k vraždám přiznal, původně obvinili z osmi vražd a devíti pokusů o vraždu. Zelenka se k vraždám přiznal, v případě prokázání viny mu hrozí až doživotní trest.

Podle policie začal Zelenka, který pracoval na anesteziologicko- resuscitačním oddělení nemocnice jako zdravotník, podávat lék na snížení srážlivosti krve s cílem pacienty usmrtit v květnu 2006, v červnu podle policie zemřel první pacient, poslední oběť zemřela 24. září.

O den později nemocnice se Zelenkou rozvázala pracovní poměr a primář ARO Pavel Longin se rozhodl přezkoumat podezřelá úmrtí. Poté, 13. října, nemocnice sepsala trestní oznámení, které policie obdržela 23. října.

Policisté však zatkli Zelenku až 1. prosince po potyčce přímo v nemocnici. Postupem policistů při vyšetřování případu, které se zdrželo o několik týdnů, se zabývala Inspekce ministra vnitra, která však zjistila, že nikdo z policistů nespáchal trestný čin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků