Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Kozelka, Právo

Policie řeší pokusy o zneužití peněz pro živnostníky

Policisté řeší už několik pokusů podvodníků, kteří se snažili získat finanční bonus určený živnostníkům jako kompenzaci kvůli koronavirové krizi. Na tyto případy policii upozornila Finanční správa, která podvodníky odhalila v rámci své analytické činnosti.

Ilustrační foto Foto: Petr Kozelka, Právo
Policie řeší pokusy o zneužití peněz pro živnostníky

„Proto podala k dnešnímu dni první dvě trestní oznámení a další připravuje. Ve všech případech se jednalo o žádosti podané osobou, která se vydávala za reálného živnostníka,“ sdělila v pátek v tiskové zprávě mluvčí generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová.

Finanční správa podle ní ve zmíněných „křiklavých příkladech“ oslovila oprávněné žadatele, kteří prý byli překvapeni, že se na základě jejich osobních údajů snaží podvodníci získat kompenzační bonus. Mnozí se pak sami obrátili na policii.

„V prvním případě chtěl neoprávněný žadatel vylákat na výplatě kompenzačního bonusu 875 tisíc korun. Podal žádosti jménem OSVČ, které však o bonus nežádaly. Další zjištěné případy mají obdobný postup. Žádosti podala osoba za žadatele, kteří už ale podali žádost pod svým jménem a na svůj účet,“ přiblížila Mašátová.

Finanční správa v uvedených případech pokusy o neoprávněné vyplacení kompenzačního bonusu ve výši 1,175 milionu korun odhalila a vyplacení zastavila.

Podle generální ředitelky Finanční správy Tatjany Richterové už její úřad zpracoval žádosti živnostníků za čtrnáct miliard korun, které jim už poslal. „Bohužel se objevují i ojedinělé případy, kdy se někdo snaží současnou situaci a vyplacení pomoci zneužít,“ dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků