Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Policie obvinila sedm lidí, při prodeji nafty prý krátili daň

Protikorupční policie obvinila sedm lidí, kteří se podle ní měli podílet na krácení daně z přidané hodnoty při nákupu nafty. Skupina podle kriminalistů nakupovala od listopadu 2009 do září 2010 od společností sídlících v jiných státech EU motorovou naftu, kterou do ČR dovážela v cisternách. Z nakoupené nafty skupina neodvedla DPH a následně ji prodávala za výrazně nižší ceny než konkurencer. Škodu kriminalisté odhadují na 810 miliónů korun

Foto: Profimedia.cz
Policie obvinila sedm lidí, při prodeji nafty prý krátili daň

„Lidé, kteří se podíleli na trestné činnosti, působili jako jednatelé, společníci, zaměstnanci či osoby jednající ve prospěch obchodních společností se sídlem v ČR. Převážně šlo o společnosti s ručením omezeným,“ uvedl mluvčí. Policie stíhá šest mužů a jednu ženu ve věku od 23 do 63 let pro trestný čin krácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Podle policistů byla většina získaných peněz vyváděna do zahraničí.

Prověřování tohoto případu bylo podle Ibeheje velice složité. Šestačtyřicetiletý cizinec, který byl hlavním organizátorem, měl totiž podle něho v rámci svého utajení dosazovat do statutárních orgánů společností, jež naftu fakticky nakupovaly a prodávaly, takzvané bílé koně.

„Jakmile se o jejich obchody začaly zajímat orgány činné v trestním řízení, hlavní organizátor všechny transakce velmi rychle převedl na nové společnosti, jejichž personální obsazení však bylo prakticky identické, a tak mohlo docházet k pokračování v trestné činnosti,“ uvedl mluvčí.

Kriminalisté zajistili v souvislosti s případem několik miliónů korun, jeden dům a dva byty. Seznam zajištěných věcí by se však mohl ještě rozrůst. Všem obviněným hrozí až desetileté vězení. U dvou hlavních organizátorů policie podala podnět ke vzetí do vazby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků