Hlavní obsah
ČKD Praha DIZ Foto: Mapy.cz

Policie obvinila 22 lidí v kauze ČKD Praha DIZ, škoda je až 850 miliónů

Policie v úterý obvinila 22 lidí ze zkrácení daní nejméně o 850 miliónů korun, z praní špinavých peněz na zahraničních účtech a z účasti na organizované zločinecké skupině. Z okolností případu je zřejmé, že kauza souvisí s předchozím prověřováním strojírenské firmy ČKD Praha DIZ, která se mimo jiné podílela na stavbě pražského tunelu Blanka.

ČKD Praha DIZ Foto: Mapy.cz
Policie obvinila 22 lidí v kauze ČKD Praha DIZ, škoda je až 850 miliónů

Mezi zadrženými je podle informací Práva i bývalý majitel společnosti, miliardář Petr Speychal. Odpoledne ho policie vyslýchá.

„Do účetnictví daňového subjektu, české obchodní společnosti, zaúčtovali fiktivní faktury, které následně uplatnili v přiznáních k dani z přidané hodnoty a v přiznáních k dani z příjmu právnické osoby. Tímto jednáním měli zkrátit daň z přidané hodnoty nejméně o 441 298 622 Kč a daň z příjmu nejméně o 408 130 658 Kč," uvedla vrchní státní zástupkyně Petra Ullrichová.

Šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová dodala, že z 22 obviněných lidí jich policie 21 zadržela.

Členové skupiny byli obviněni z trestných činů krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, legalizace výnosů z trestné činnosti a účasti na organizované zločinecké skupině.

Podle státní zástupkyně byly stamiliónové výnosy z trestné činnosti následně vybrány v hotovosti nebo přeposlány na zahraniční bankovní účty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků