Hlavní obsah
Vlak s českou naftou, který do skladu ČEPRO v Třemošné dorazil z Bavorska. Foto: Jan Švábek, Právo

Policie navrhla obžalovat exšéfy Viktoriagruppe kvůli zmizelé naftě

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhla obžalovat čtyři lidi a firmu kvůli zmizelé naftě českých státních hmotných rezerv v Německu. Z dřívějších informací vyplývá, že jde o kauzu společnosti Viktoriagruppe a jejích bývalých šéfů. Škoda byla vyčíslena na 108 milionů korun.

Vlak s českou naftou, který do skladu ČEPRO v Třemošné dorazil z Bavorska. Foto: Jan Švábek, Právo
Policie navrhla obžalovat exšéfy Viktoriagruppe kvůli zmizelé naftě

Případ zmizelé nafty je jednou z kapitol sporu o její české nouzové zásoby uložené v Německu. Stíhání čelí od března 2018 bývalý majitel Viktoriagruppe Petr Malý i jednatel české pobočky společnosti Lubomír Novotný.

„Kriminalisté 2. dubna podali Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze návrh na podání obžaloby čtyř fyzických a jedné právnické osoby pro podvodné jednání, kterého se měly dopustit v souvislosti s ochraňováním státních hmotných rezerv (České republiky) na území Německa,” uvedl ve středu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Za podvod se škodou velkého rozsahu hrozí pachatelům pět až 10 let vězení.

Společnost Viktoriagruppe, která zkrachovala v roce 2015, skladovala v Bavorsku pro český stát palivo za zhruba miliardu korun. Když skončila v insolvenci, začala o skladované zásoby právní bitva. Česku se nakonec po dohadech s konkurzním správcem postupně podařilo naftu přesunout z Kraillingu zpět. Poté, co z Německa dorazila poslední cisterna, však měření potvrdilo obavy, že část paliva chybí.

Palivo nedorazilo

Česká Správa státních hmotných rezerv (SSHR), která se o strategické zásoby stará, uvedla, že postrádá 6,3 milionu litrů pohonné hmoty.

Kauze se věnoval server iRozhlas.cz, který dříve napsal, že podle kriminalistů část paliva do bavorského skladu nikdy nedorazila. Malý, Novotný a další dva obvinění příjem hmot počátkem roku 2011 údajně vykázali pouze na papíře. SSHR prý předložili dvě fiktivní listiny, kterými záměrně nepravdivě deklarovali naskladnění nafty do skladu v Kraillingu. Viktoriagruppe se tak nezákonně obohatila o 44 milionů korun, tvrdí policie.

Na přelomu let 2012 a 2013 pak údajně Viktoriagruppe na pokyn Malého natřikrát ze skladu odvezla přes čtyři miliony litrů nafty, které posléze prodala. SSHR o tom prý ovšem obvinění neinformovali a za palivo nezaplatili 62 milionů korun. Za skladování „zmizelé” nafty si pak Viktoriagruppe nechala od Česka dva a půl roku platit, čímž podle policie způsobila další škodu, přesahující dva miliony korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků