Hlavní obsah
Pervitin (Ilustrační snímek) Foto: Policie ČR

Policie loni zadržela přes metrák pervitinu, dvakrát více než rok předtím

Policisté loni zabavili přes 107 kilogramů pervitinu, což bylo nejvíce v historii protidrogového útvaru. Proti roku 2014 se množství zadržené drogy zvýšilo více než dvojnásobně. Policisté za celý loňský rok zadrželi také přes 655 kilogramů marihuany a přes 120 kilogramů kokainu. U obou drog šlo o meziroční nárůst. Vyplývá to z výroční zprávy Národní protidrogové centrály.

Pervitin (Ilustrační snímek) Foto: Policie ČR
Policie loni zadržela přes metrák pervitinu, dvakrát více než rok předtím

V nelegálním drogovém byznysu je podle policistů největším problémem vzrůstající poptávka po pervitinu, která je hlavně v sousedních zemích. „Masivní poptávka odběratelů ze Spolkové republiky Německo stále nabývá na síle a obdobná situace nastává i na území sousedního Rakouska a rovněž v příhraničních oblastech Polska a Slovenska,“ upozorňuje výroční zpráva.

Kvůli velkému zájmu lidí o drogu pokračuje trend zvyšování objemu výroby pervitinu i trend rychlého zpeněžení produkce. Když pervitin směřuje do Německa, zvýší se jeho cena čtyřnásobně. Při vývozu do severských zemí se jeho cena podle výroční zprávy zvyšuje až osminásobně.

Vaří se hlavně v pohraničí

Velkoobjemová výroba pervitinu je už několik let doménou vietnamských zločineckých skupin a cílí právě na vývoz drogy do zahraničí. „Jejich počínání se vyznačuje vysokou mírou konspirace a dělby práce. Kapacita varen se neustále zvyšuje,“ uvádí protidrogová centrála. Velké varny dokážou vyrobit několik desítek kilogramů pervitinu najednou.

Výroba pervitinu je také mobilnější. Policisté loni zaznamenali trend, kdy pachatelé často mění místa výroby. Ke zřizování laboratoří si pronajmou rodinné domy či sklady, kde provedou několik varů a prostory opustí. Část výroby také podle dokumentu přesouvají do Polska, aby snížili riziko odhalení.

Nejčastěji jsou varny rozmístěny v příhraničních oblastech. Loni jich policisté odhalili 263, což byl mírný pokles, o osm, proti roku 2014. Český pervitin se stále nejčastěji vyrábí z volně dostupných léčiv, která se dovážejí ze zahraničí. Pašované léky často pocházejí z Turecka, do tuzemska se dostanou přes Bulharsko a Polsko.

Marihuana vede

Nejoblíbenější tuzemskou drogou nadále zůstává marihuana. Počet odhalených pěstíren loni meziročně klesl o 81 na 220. V pěstírnách bylo přes 30 tisíc rostlin. Pěstitelé marihuany se podle policie začali zaměřovat na provozování řady menších pěstíren, v minulosti měli spíše velké pěstírny. Česká marihuana směřuje hlavně na domácí trh, vyváží se však i do sousedních států, na Ukrajinu, do Maďarska, Británie nebo na sever Evropy.

Kokain i loni podle výroční zprávy vhledem k vyšší ceně a konkurenci pervitinu zůstal drogou pro movitější. Jeho kvalita bývá nízká kvůli ředění. V Česku bylo loni zabaveno o 115 kilogramů kokainu víc než v roce 2014. Některé velké zásilky se ale do země dostaly jen kvůli logistické chybě pašeráků. „Česká republika není v oblasti kokainu nikterak významnou cílovou ani tranzitní zemí,“ tvrdí policisté.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků