Hlavní obsah
 

Policie evakuovala Vrchní soud v Olomouci, mělo se tam jednat o kauze metanol

Policie ve čtvrtek ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci, anonym nahlásil, že je tam bomba. Soud měl ve čtvrtek rozhodnout o odvolání v kauze metanol. Policejní specialisté při prohlídce budovy nakonec na žádnou bombu nenarazili.

 
Policie evakuovala Vrchní soud v Olomouci, mělo se tam jednat o kauze metanol

„Při prohlídce objektu nebyl na místě žádný výbušný systém nalezen. Po tomto zjištění byl také zcela obnoven provoz na Masarykově ulici,“ informovala Právo krátce po půl jedenácté policejní mluvčí Irena Urbánková. Policisté podle ní na případu nadále pracují. „Zjišťují veškeré okolnosti a souvislosti,“ dodala.

Anonym se podle policie ozval kolem půl deváté. Objekt prohlédli policejní specialisté se psem vycvičeným na vyhledávání výbušných systémů. Akce zaměstnala i několik desítek hasičů a zdravotnických záchranářů.

Policisté také dočasně uzavřeli Masarykovu ulici vedoucí podél budovy vrchního soudu pro veškerou dopravu i chodce. „Kromě lidí z vrchního soudu byly evakuovány i děti v sousedící mateřské školce,“ dodala mluvčí.

Policisté uzavřeli okolí soudu.

Foto: Miloslav Hradil, Právo

Vrchní soud měl rozhodnout v případu šesti obžalovaných z ostravské větve kauzy metanol, kterým krajský soud za ohrožování zdraví závadnými potravinami uložil tresty vězení v rozmezí od pěti let a čtyř měsíců do osmi let a čtyř měsíců.

Otrávený alkohol od hlavních distributorů dodávali do Havířova i na Přerovsko, několik lidí po jeho pití zemřelo, uvádí obžaloba. Jde o poslední hlavní obžalované v kauze.

Chce vyšší tresty

Státní zástupce u pěti z šesti obžalovaných žádá vyšší tresty. Obžalovaní však vinu popírají a odvolací soud žádají většinou o zproštění. Podle obžaloby dostal na severní Moravu otrávený alkohol prodejce Martin Jirout, jemuž vrchní soud dříve potvrdil v hlavní větvi kauzy devět let. Zprostředkoval dodávku asi 2300 litrů alkoholu otráveného metanolem pro obžalovaného Michala Klösela do Havířova.

Martin Jirout

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Alkohol se poté podle obžaloby přes distributory Martina Posládka, Martina Svobodu a Václava Zlámala dostal ke spotřebitelům, pět lidí po jeho konzumaci zemřelo. Další obžalovaný Petr Čagan podle obžaloby opatřil Bohumilu Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku dva lidé. Malátek má sám údajně na svědomí další ženu. Čagan podle obžaloby dodal alkohol i do Brna, kde jeho konzumaci nepřežil další muž.

Zleva Miroslav Klösel, Michal Klösel, Martin Svoboda, Martin Posládek a Václav Zlámal u zlínského soudu

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Nejvyšší trest dostal od krajského soudu Martin Posládek, obžaloba však žádala trest až o dva roky vyšší. Krajský soud většině obžalovaných při ukládání trestu zohlednil časový odstup od spáchané trestné činnosti. Nařídil jim však podle jejich podílu na trestné činnosti uhradit odškodné celkem asi 20 milionů korun. Případ se vrátil odvolacímu soudu v Olomouci podruhé. První rozsudek vrchní soud zrušil a vrátil kraji.

Metanolová aféra vypukla v roce 2012 a vyžádala si pět desítek životů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků