Hlavní obsah
Letecká puma z druhé světové války, která se našla při výkopových pracích v Olomouci. Foto: Policie ČR

Policie evakuovala centrum Olomouce kvůli letecké pumě

Leteckou pumu objevili v úterý po poledni na Masarykově třídě v Olomouci. Nález si vyžádal uzavření komunikace na více než tři hodiny v obou směrech a evakuaci obyvatel tamních domů. Zkomplikoval rovněž tramvajovou dopravu, neboť uvedenou ulicí vede jedna ze dvou páteřních tratí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO). Pyrotechnikům se pumu podařilo z jámy bezpečně vytáhnout a odvezli ji k likvidaci, řekla policejní mluvčí Irena Urbánková.

Letecká puma z druhé světové války, která se našla při výkopových pracích v Olomouci. Foto: Policie ČR
Policie evakuovala centrum Olomouce kvůli letecké pumě

"Jednalo se o leteckou pumu dlouhou 60 centimetrů a její průměr činil 20 centimetrů. Obsahovala 100 kilogramů trhaviny. Pyrotechnici u pumy demontovali zápalku, vše zajistili a odvezli k bezpečné likvidaci," sdělil krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Do akce bylo zapojeno osm desítek policistů i hasiči. "Evakuováno bylo několik stovek obyvatel z přilehlých ulic. K ohrožení zdraví nebo života nedošlo," dodal.

Lidé se mohli do svých domovů vrátit po 16:30.

Dělníci na pumu narazili kolem 12:45 na křižovatce ulice Dr. Milady Horákové a Masarykovy třídy. Policisté poté nechali evakuovat obyvatele v okruhu 300 až 400 metrů od nálezu. S evakuací pomohli také hasiči, starší obyvatele odváželi autobusem do jedné ze základních škol.

Podle olomouckého historika Karla Podolského jde zřejmě o sovětskou pumu z osvobozovacích bojů na konci druhé světové války. První větší bombardování zažilo město 30. dubna 1945, kdy na něj dopadly bomby víceméně omylem.

"Je možné, že došlo ke špatnému zacílení, pokud byly stíhačky pod leteckou palbou, udělaly manévr a bomba dolétla, kam neměla. Neměli zájem zničit město, chtěli ho ušetřit," podotkl historik. Nevybuchlá letecká bomba se podle něj před lety našla i u olomoucké Terezské brány.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků