Hlavní obsah
Pochod demonstrantů ve Varnsdorfu Foto: Aleš Pelikán, Právo

Policejní manévry na Šluknovsku budou letos stát 113 miliónů

Mimořádná bezpečnostní opatření kvůli napjaté situaci ve Šluknovském výběžku stojí policii denně 890 000 korun, dosud stály manévry 27,9 milionu korun. Náklady na celou akci by se do konce roku mohly vyšplhat až na 113 miliónů korun. Uvedla to v pátek televize Nova s odkazem na mluvčího policejního prezidia Jana Melšu.

Pochod demonstrantů ve Varnsdorfu Foto: Aleš Pelikán, Právo
Policejní manévry na Šluknovsku budou letos stát 113 miliónů

Zesílená přítomnost policie na severu Čech má uklidnit vyhrocenou situaci mezi majoritní společností a romskou menšinou.

"Nejdražší jsou samozřejmě mzdy policistů, ať už je to v přímém výkonu služby či v přesčasech," řekl televizi Melša. Kvůli vysokým nákladům se policie obrátila s žádostí o pomoc na ministerstvo. "Ministerstvo vnitra nyní jedná o možném posílení rozpočtu policie České republiky," řekl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

V tomto týdnu se na Šluknovsku střídaly služby, policisty z Prahy nahradili jejich moravští kolegové. V budoucnu mají mít ale Severočeši svou vlastní stálou pořádkovou jednotku, a tím ušetřit. "V současné době je přislíbeno 200 až 270 policejních tabulkových míst," řekla mluvčí krajského policejního ředitelství Alena Romová.

Napětí mezi starousedlíky a Romy se na Šluknovsku vyostřilo v polovině srpna. Situace se vyhrotila poté, co pětice mladistvých Romů údajně zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později pak prý zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku obyvatel v Rumburku. Místní od té doby pravidelně organizují protiromské demonstrace a někdy se k nim připojují extremistická hnutí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků