Hlavní obsah
Požár se po lese rozšířil ze vznícených hromad klestí. Foto: HZS Libereckého kraje

Pod hradem Bezděz hořel les, hasičům pomohl déšť

Další z řady lesních požárů, které v těchto tropických dnech sužují vyprahlé Česko, vypukl v pondělí odpoledne na Českolipsku nedaleko hradu Bezděz. Do boje s živlem bylo nasazeno 12 jednotek hasičů. Těm se oheň podařilo zkrotit po šesté hodině večer. Zasáhl plochu asi dvou hektarů.

Požár se po lese rozšířil ze vznícených hromad klestí. Foto: HZS Libereckého kraje
Pod hradem Bezděz hořel les, hasičům pomohl déšť

Poplach byl vyhlášen už ve tři čtvrtě na tři s tím, že hoří velké hromady klestu a zapalují další lesní porost. „Kvůli silnému větru se požár rychle rozšířil, z jedné hromady se dostal mezi nové stromky o rozloze 80 krát 180 metrů a dále do vysokého lesa. Zde hořelo na ploše 50 krát 100 metrů,“ uvedla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová s tím, že z druhé hromady klestu požár zasáhl vysoké stromy na odhadované ploše 30 krát 30 metrů.

„Mezitím se hasiči potýkali s dalšími malými ohnisky, vznikajícími po doletu hořlavých kusů z hromad. A ty dolétaly až do vzdálenosti dvou stovek metrů,“ upozornila Štrauchová.

Požár se rozšířil po lese ze vznícených hromad klestí.

Foto: HZS Libereckého kraje

Hasiči během zásahu využívali dva zdroje požární vody. Jedním byl Břehyňský rybník, druhým požární nádrž v obci Bezděz.

Pod hradem Bezděz hořel les, hasičům pomohl déšť

Foto: Marek Kulhavý, Novinky

„Před půl šestou pomohl krátký prudký déšť, po šesté se požár podařilo lokalizovat, ale nadále pokračovalo dohašování. S roztaháním hromad klestu na výšku maximálně 1 metr pomohl lesní speciál s čelním rampovačem. Další traktor s pluhem vytvořil rýhu kolem požářiště, aby se dál nerozšiřovalo,“ dodala Štrauchová.

Kraj zakázal i jízdy parních lokomotiv

V Libereckém kraji vyjížděli hasiči k podobným požárům od začátku srpna už více než čtyřicetkrát. Hejtman Martin Půta (STAN) proto rozhodl o vyhlášení doby zvýšeného nebezpečí vzniku požárů na území celého Libereckého kraje, s platností od pondělí. Důvodem je současná meteorologická situace, nedostatek dešťových srážek a přetrvávající vysoké teploty.

Požár se rozšířil po lese ze vznícených hromad klestí.

Foto: HZS Libereckého kraje

„Aktuální nepříznivou situaci jsme opakovaně konzultovali s hasiči již v průběhu minulého týdne, z důvodu přetrvávajícího stavu jsme se nyní rozhodli vyhlásit zvýšené nebezpečí vzniku požárů,“ zdůraznil hejtman Půta.

Kromě zákazu rozdělávání otevřeného ohně, používání zábavné pyrotechniky či spalování odpadů a pálení klestí a dřevních zbytků je například zakázána i jízda parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření nebo používání mechanizačních prostředků, pokud nejsou opatřeny lapači jisker nebo jiným zařízením zabraňujícím úletu karbonu od výfukových potrubí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků