Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters

Počítačovou síť horažďovické léčebny zřejmě napadl hacker a znehodnotil data

Do počítačového systému jednoho z odborných pracovišť Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) v Horažďovicích na Klatovsku se zřejmě naboural hacker a uložená data znehodnotil. Případ už vyšetřuje policie jako podezření z přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters
Počítačovou síť horažďovické léčebny zřejmě napadl hacker a znehodnotil data

„Nikoho jsme zatím neobvinili,“ uvedla Dana Ladmanová z klatovské policie. Bližší podrobnosti nesdělila.

Podle dosavadních zjištění kriminalistů zatím neznámý pachatel v době od 12. do 15. ledna letošního roku získal přístup do počítačové sítě rentgenového oddělení léčebny, poté změnil uložená data a učinil je nepotřebnými. Zdravotnické zařízení následně podalo trestní oznámení.

Náhodný cíl? 

Podle ředitele léčebny Martina Grolmuse zřejmě nešlo o cílený útok. „Jsme co do velikosti celkem bezvýznamné zdravotnické zařízení. Spíš se přikláním k tomu, že to byla náhoda,“ reagoval Grolmus.

K jakým konkrétním datům se hackeři dostali a jak s nimi naložili, nechtěl specifikovat. „Je to v šetření policie a nerad bych poskytnutím této informace narušil vyšetřování. Podle všeho to vypadá, že nedošlo k úniku těchto dat,“ doplnil Grolmus.

Horažďovickou léčebnu vlastní a provozuje Plzeňský kraj. Mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška se zatím k celé věci nechtěl vyjádřit s tím, že k tomu zatím nemá dostatek informací.

Za poslední půlrok jde už o druhý hackerský útok na veřejnou instituci v klatovském regionu. Loni v červnu napadl hacker webové stránky obecního úřadu Ježovy a smazal z webu většinu informací. Policisté pachatele nezjistili a případ odložili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků