Hlavní obsah
Ladislav Smoljak Foto: Petr Hloušek, Právo

Plaťte za režisérské umění otce, žádá Smoljakův syn po „cimrmanech“

Samotné režijní zpracování her Žižkovského divadla Járy Cimrmana dnes již zesnulým Ladislavem Smoljakem je autorským dílem, a tudíž je chráněné právem a plyne z něj podíl ze zisku. S tímto tvrzením se žalobou domáhá syn herce a režiséra Filip Smoljak u Městského soudu v Praze zhruba 500 000 korun, které by podle něj mělo cimrmanovské divadlo vyplatit.

Ladislav Smoljak Foto: Petr Hloušek, Právo
Plaťte za režisérské umění otce, žádá Smoljakův syn po „cimrmanech“

Žaloba se týká uvádění divadelních her Akt, Vyšetřování ztráty třídní knihy a Cimrman v říši hudby. Advokát Smoljaka mladšího Michal Šalamoun v pondělí u soudu uvedl, že žaloba míří na autorská práva od roku 2015 a plnění, kterého se domáhá, je za čtyři roky ve výši zhruba půl milionu korun.

Městský soud při pondělním jednání probíral listinné důkazy a vyslechl vyjádření obou stran. Jádro sporu spočívá v tom, že divadelník Smoljak podle jeho syna svými režijními nápady, jako byly pohyby herců, načasování mluvy a řada dalších jevištních prvků, určil cimrmanovským hrám specifický ráz.

Advokát divadla František Vyskočil uvedl, že není pochyb o tom, kdo hry režíroval a že se na nich výrazně podílel Ladislav Smoljak, sporný je ale podle něj výklad režie jako svébytného autorského díla, na které se vztahují licenční práva.

Šalamoun rovněž poukázal na zákonné znaky autorského díla. „Je umělecké a subjektivně vnímatelné, to nelze u režie zpochybnit,“ sdělil advokát. Odkázal také na klasické divadelní hry historických autorů, jejichž inscenace mohou vypadat každá úplně jinak podle toho, kdo je režíroval.

„Nejde nám o peníze, ale o princip, aby byla dodržena práva po mém zesnulém otci,“ sdělil Smoljak. Ten již dříve řekl, že by peníze použil ve filantropii, například chce podpořit malé divadelní projekty.

Soudce Filip Liška nakonec jednání vzhledem k dalším navrhovaným důkazům odročil na duben, kdy zřejmě pozve k výslechu zástupce uměleckých agentur, které se starají o tantiémy divadelníků.

Filip Smoljak (vlevo) se svým advokátem Michalem Šalamounem u Městského soudu v Praze

Foto: Novinky

Smoljak se Šalamounem vedou podobných sporů více, jeden z nich, s divadlem v Prostějově, je podle jejich slov nyní u Nejvyššího soudu, kam advokát podal dovolání, když předchozí soudy nárok zamítly. V tomto případě se jedná o zhruba 20 000 korun.

Smoljak mladší také řešil několik sporů s menšími divadly různě v České republice, se kterými se ale většinou podle svých slov dohodl bez žaloby, vždy se jednalo o cifry v řádu tisícovek. Nicméně podobnou žalobu, jako nyní řeší pražský městský soud, loni shodil ze stolu Krajský soud v Plzni. Podle něj je režisér výkonný umělec, a ne autor.

Ladislav Smoljak zemřel v roce 2010 a jeho syn Filip je jediný ze čtyř potomků, který vede soudní spory. Podle jeho názoru se cimrmanovské divadlo z pražského Žižkova nevypořádalo patřičně s právními nároky, které vyplývají z užívání režisérské autorské licence jeho otce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků