Hlavní obsah
Údajný gang podle policie obchodoval se zakázanými látkami s hormonálním účinkem Foto: Policie ČR

Padělky zakázané chemie končily i ve fitness centrech v Česku, policie zatýkala

Surovinu měli z Asie, výroba probíhala v Rumunsku a padělané přípravky pak rozesílali do různých států včetně Česka, tak vypadal podle policie byznys se zakázanými látkami s hormonálním účinkem, kvůli němuž nyní kriminalisté obvinili přes 20 lidí z nejméně pěti států. Nelegální chemikálie končily v posilovnách a fitness centrech.

Údajný gang podle policie obchodoval se zakázanými látkami s hormonálním účinkem Foto: Policie ČR
Padělky zakázané chemie končily i ve fitness centrech v Česku, policie zatýkala

O případu, na němž pracovali policisté z více zemí, v pátek informoval na tiskové konferenci ředitel Národní protidrogové centrály (NPC) Jakub Frydrych. Šlo o falzifikát oficiálního léčiva v podobě ampulí a tablet.

„Odběratele anabolických steroidů v podobě falzifikátů léčiv tvořili, jak v České republice, tak v ostatních zemích EU, zejména profesionální kulturisté, powerlifteří a majitelé a zákazníci různých fitness center. V čele organizované skupiny stáli tři hlavní pachatelé, dva slovenští státní příslušníci a jeden turecký statní příslušník trvale pobývající na území České republiky,” uvedl.

Muž z Turecka se podobné trestné činnosti se dopouštěl i v minulosti. V Česku padlo celkem šest obvinění. Na Slovensku skončilo v poutech 18 lidí.

Policie při vyšetřování zabavila také luxusní vozidla

Foto: Policie ČR

Další podezřelé obvinili kriminalisté například v Německu, Švédsku nebo v Nizozemsku, šlo však o „menší ryby” - lidi spíše na středních a nižších pozicích distributorského řetězce.

Podle Frydrycha jde z českého pohledu o významný zásah, za posledních 15 let patří k největším.

Účinnou látku a veškerá potřebná zařízení podle vyšetřovatelů skupina dovážela z jihovýchodní Asie.

Surovinu k výrobě anabolik měli obvinění podle policie z Asie, samotná výroba probíhala v Rumunsku

Foto: Policie ČR

„Organizátoři zajistili výrobu a dovoz účinné látky z Číny, na území Slovenska od oficiální firmy zabývající se výrobou medicínských obalů objednali skleněné ampule v řádech milionů kusů a na území České republiky nechali vyrobit papírové přebaly, které se nelišily od originálu,” popsala metody podezřelých mluvčí NPC Barbora Kudláčková.

Samotná výroba a balení padělků léčiv probíhaly v průmyslovém areálu na okraji města Arad v Rumunsku. Výrobky pak putovaly buď přes Česko, Slovensko nebo přímo do jednotlivých států a přes další kontakty ke koncovým uživatelům.

Obviněným hrozí v případě odsouzení až 12 let vězení. Frydrych zároveň nevyloučil, že by v budoucnu mohli být obviněni další lidé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků