Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Lukáš Silný, Novinky

Pachové stopy jako důkaz nestačí, řekl odvolací soud a zprostil muže obžaloby z vraždy

Krajský soud ve Zlíně zprostil ve čtvrtek osmatřicetiletého Marka Rečka z Kroměřížska obžaloby z vraždy seniorky v Hulíně. V lednu mu přitom za tento čin uložil trest v délce 15 let vězení. Vrchní soud později po odvolání rozsudek zrušil. Devatenáctkrát trestaný Reček vinu odmítá. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Leo Foltýn se na místě odvolal.

Ilustrační foto Foto: Lukáš Silný, Novinky
Pachové stopy jako důkaz nestačí, řekl odvolací soud a zprostil muže obžaloby z vraždy

Krajský soud lednový odsuzující rozsudek opřel o pachové stopy obžalovaného, které byly nalezeny na místě činu. Policie je našla na těle poškozené i na klice dveří. Reček i ve čtvrtek zopakoval, že v domě nikdy nebyl a ženu nezabil. „Mám na kontě 19 vloupaček, ale ani jeden násilný trestný čin," hájil se recidivista.

Podle vrchního soudu nelze vynést odsuzující rozsudek jen na základě pachových stop. Předseda senátu krajského soudu Jiří Dufek uvedl, že vnitřní přesvědčení senátu je jiné, ale že respektoval názor odvolacího soudu.

Dufek upozornil, že k pachovým stopám jsou i jiné důkazy. Tělo oběti bylo například zasunuto za postel násilím. Přesto soud Rečka nakonec obžaloby zprostil. „Je tady možnost, byť podle našeho názoru mizivá, že skutek spáchal někdo jiný," poznamenal Dufek.

Podle Foltýna o vině Rečka svědčí řetězec nepřímých důkazů včetně toho, že muž byl v inkriminované době na místě činu.

Podle obžaloby Reček v listopadu 2012 vnikl do domu osmašedesátileté ženy, která žila sama, a zavraždil ji rdoušením a opakovanými údery do hlavy. Obžalovaný je ve vězení, kde si odpykává trest 3,5 roku za sériové krádeže. Podle státního zástupce muž nešel do domu primárně vraždit. Údajně se tam chystal krást, neboť si myslel, že stavení je opuštěné.

Vraždu oznámili sousedé

Bezdomovec Reček, který má trvalé bydliště formálně na hulínské radnici a přespával v opuštěných chatách v Rajnochovicích na Kroměřížsku, podle žalobce vykradl v Hulíně jeden domek už na začátku listopadu 2012. Reček, který dříve stál před soudy především pro majetkovou trestnou činnost, vinu přes nález pachových stop popřel.

Dříve je vysvětloval tak, že s ženou chodili do stejné hospody, kde se podle něj pachové stopy mohly přenést. Podle znalce je to ale málo pravděpodobné. Dnes Reček k pachovým stopám řekl, že neví, jak se na místě mohly objevit.

Podle soudního lékaře zemřela žena, která neměřila ani 150 centimetrů a vážila 40 kilogramů, na otok mozku způsobený dušením. V době smrti měla v krvi zhruba 1,5 promile alkoholu. Vraždu policii oznámili sousedé. Bylo jim divné, že ženu dlouho neviděli vycházet, i když se v domě svítilo. Policisté ji nalezli mrtvou.

Zpočátku to vypadalo, že zemřela přirozenou smrtí, pitva ale prokázala opak. Podle policie seniorka zřejmě vraha překvapila při vloupání. Žena údajně stejně jako Reček holdovala alkoholu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků