Hlavní obsah
Ulomená replika šavle na jedné ze soch Karlova mostu. Foto: Michal Doležal, ČTK

Opilý turista poničil sochu na Karlově mostu

Pražští strážníci v noci na sobotu museli zasahovat na Karlově mostu. Opilý turista tu totiž poničil jednu ze soch - Turkovi ze sousoší svatého Jana z Mathy, Felixe z Valois a Ivana ulomil dřevěnou repliku šavle.

Ulomená replika šavle na jedné ze soch Karlova mostu. Foto: Michal Doležal, ČTK
Opilý turista poničil sochu na Karlově mostu

„Kolem třetí hodiny ranní anglicky hovořící turista poničil sochu na Karlově mostu,“ řekla Novinkám policejní mluvčí Iva Knolová.

Podle ní muže zadrželi strážnici. Jelikož byl cizinec natolik opilý, byl brzy propuštěn s tím, že v sobotu se ještě musí na policii ohlásit, aby událost vysvětlil. Policisté se již ptali odborníků, jak velká škoda na soše vznikla.

Jelikož šlo pouze o repliku, její hodnota byla zhruba dva tisíce korun, proto bude policie řešit událost jako přestupek.

Sousoší sv. Jana z Mathy, Felixe z Valois a Ivana pochází z roku 1714 a jen za poslední léta ztratil Turek kvůli blýskavému kovu šavli několikrát, navíc světci přišli o prsty a navrch si zloděj odnesl domů hlavu jelena. Právě šavle je podle kunsthistoriků jedním z nejčastěji kradených atributů. Právě to byl jeden z důvodů, proč ji nahradila replika. Například letos v létě zachytily bezpečnostní kamery na mostě mladíka, jak šavli ulamuje a pak i krade.
Zdroj: ČTK

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků