Hlavní obsah
Legenda českého bigbítu i populární hudby Viktor Sodoma Foto: Jan Füši

Obžalovaný z dvojnásobné vraždy prý žije v cizině

Lavice pro obžalované před senátem Krajského soudu v Liberci ve čtvrtek zela prázdnotou, přestože soud zahájil závažný případ dvojnásobné vraždy dvou mladíků z roku 1994. Obžalovaný 43letý Jan Jarolímek z České Lípy je ale od roku 1995 nezvěstný a podle tvrzení korunního svědka žije někde v Itálii anebo Španělsku.

Legenda českého bigbítu i populární hudby Viktor Sodoma Foto: Jan Füši
Obžalovaný z dvojnásobné vraždy prý žije v cizině

Před soudem dnes chyběl také klíčový svědek tragédie, proto vypovídaly pouze matky obou zavražděných mladíků, které nevěří tomu, že nalezené ostatky patří jejich dětem 22letému Lukáši Václavíkovi a 19letému Petru Erbanovi. Senát tak hlavní líčení odročil.

Vše začalo loupeží

Na vraždu upozornil v roce 2002 korunní svědek, který viděl těla obou obětí, stejně jako jejich vraha, jak je pohřbíval.

Celý příběh se začal zřejmě odvíjet 26. února 1994 krádeží trezoru z rodinného domu známého libereckého podnikatele Ladislava Jače, kterou měla na svědomí pětice mladých zlodějů. V trezoru bylo 150 tisíc švýcarských franků, 4 tisíce rakouských šilinků a české koruny v celkové hodnotě necelých 4 miliónů korun. Kromě toho tam byly i vkladní knížky, vkladové listy, drahé kameny a pistole ČZ 75 ráže 9 mm.

Jak vyplynulo z vyšetřování, s franky a šilinky, drahými kameny a pistolí nakonec utekli jen dva mladíci - Václavík a Erban. S ostatními se rozdělili o zbytek.

"Měli jet do České Lípy za Jarolímkem, aby s ním vyměnili peníze za valuty, a pak zmizeli do Německa," prozradil později Erbanově matce svědek. Ani jeden z mladíků se však rodině ani známým už neozval.

Analýza DNA potvrdila totožnost mrtvých

Klíčovým svědkem obžaloby se tak stal muž, který Jarolímkovi půjčil obytnou Avii. "V ní klíčový svědek v Zakšíně na Českolipsku uviděl dva mrtvé - jeden z nich měl rozstřílenou hlavu. Jarolímek je zabalil do dek nebo spacích pytlů, převázal provazem a hodil do vykopaného hrobu. Potom je polil louhem nebo kyselinou," popsala v přípravném řízení svědek.

Když se ptal, co se stalo, Jarolímek mu odpověděl: "Jsou to mladí kluci z Liberce, kteří udělali podnikatele Jáče. Chtěli mě zabít, jeden z nich měl zbraň, tak jsem je zabil sám."

Kostry objevili policisté po zprávě od svého informátora 4. dubna 2002. Experti podle rozborů DNA zjistili, že ostatky patří s pravděpodobností 99,9999 procent dvěma pohřešovaným mladíkům, kteří zmizeli s většinou peněz z Jáčova trezoru. Způsob zabití se shodoval s tím, co svědek popsal, jeden byl střelen dvěma ranami do čela a druhý ubit tupým předmětem.

Jarolímkovi hrozí za vraždu až patnáct let vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků