Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Lukáš Silný, Novinky

Nutná obrana u soudu neprošla, zabití překvalifikoval na vraždu

Vrchní soud v Praze ve středu překvalifikoval čin v případu Ukrajince Ivana Halyshyna, který v prosinci 2016 zabil svého známého. Muž tvrdil, že to bylo nechtěně a v sebeobraně. Odvolací soud mu však neuvěřil a místo původního zabití mu vyměřil trest za vraždu. Jeho výši však ponechal, Halyshyn má ve vězení strávit šest let.

Ilustrační foto Foto: Lukáš Silný, Novinky
Nutná obrana u soudu neprošla, zabití překvalifikoval na vraždu

Překvalifikování trestu žádala státní zástupkyně, podle níž obžalovanému nehrozilo tak velké ohrožení, aby se musel bránit v takové míře. Chtěla i umístění muže do přísnějšího typu věznice.

Soud její žádosti částečně vyhověl, čin byl tedy kvalifikován jako vražda. „Obžalovaný překročil mez nutné obrany,“ sdělil soudce Petr Smrž. Výši a výkon trestu ale zachoval v původním znění, tedy šest let odnětí svobody ve věznici s ostrahou a deset let vyhoštění.

Incident se odehrál v prosinci roku 2016. Halyshyn tehdy se svým známým, rovněž Ukrajincem, popíjel. V průběhu večera se pak pohádali, protože Halyshynovi dlužil peníze. Podle výpovědí mu následně vyhrožoval, že ho udá na policii kvůli prodeji drog (který se následným vyšetřováním prokázal).

Muž však na výhrůžky reagoval agresí a Halyshyna údajně napadl baseballovou pálkou. Udeřil ho do ramene, pálka mu ale z ruky vyklouzla a sáhl po noži. Halyshyn se podle svých slov cítil ohrožen na životě a bránil se pěstmi, zmíněnou baseballovou pálkou, ale i jinými předměty. Svému protivníkovi způsobil krvácení do mozku s následkem smrti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků