Hlavní obsah
Dopis získaly Novinky od sestry odsouzené ženy. Foto: Patrik Biskup, Právo

Není dne, kdy bych na tebe nemyslela, píše matka z vězení dceři, kterou chtěla otrávit

„Strašně moc se mi po tobě stýská, srdíčko moje. Psaním ti mohu aspoň říci, jak tě mám moc ráda a že není den, abych na tebe nepomyslela.“ To je část textu z dopisu, který z vězení napsala osmadvacetiletá žena z Karlovarska své osmileté dceři Terezce. Té dceři, kterou před dvěma lety nechala vypít nemrznoucí směs do aut, a doufala v její smrt.

Dopis získaly Novinky od sestry odsouzené ženy. Foto: Patrik Biskup, Právo
Není dne, kdy bych na tebe nemyslela, píše matka z vězení dceři, kterou chtěla otrávit

Za pokus o vraždu ji minulý týden poslal soud na 20 let za mříže. Tento dopis, stejně jako další korespondence psaná matkou v podobném duchu, si ale dívenka nepřečte. Alespoň ne teď.

„Chtěli jsme dopisy Terezce předat, ale její otec je proti,“ uvedla sestra odsouzené ženy. Podle oslovených psychologů je ale správné, že otec blokuje jakýkoli styk dcery s matkou. „Dívka ví, co se stalo. Byla s tou situací konfrontována a má ji v paměti. Kdyby teď začala dostávat protichůdné informace, vedlo by to k narušení jejího vývoje,“ reagoval na případ plzeňský psycholog Karel Bröckl.

Zřejmě to tak teď skutečně cítí. Nemyslím si, že je to hrané.
Psycholog Karel Bröckl

Podle něho až čas ukáže, jestli se dívka srovná s tím, že ji matka chtěla tímto drastickým způsobem zabít.

„Bude záležet na její mentální vyspělosti, jak to prožité trauma bude schopná zpracovat. To ale musí být bez emocí s určitým nadhledem, což lze očekávat až v její dospělosti,“ uvedl psycholog.

Zda bude schopná své matce odpustit a po jejím propuštění z vězení s ní obnovit vztah, nedokázal Bröckl s určitostí říci. „Spíš bych to viděl, že ji může vzít na milost z jakési lítosti,“ prohlásil psycholog.

Dopis, který napsala odsouzená žena své dceři.

Foto: Patrik Biskup, Právo

Ten je přesvědčen, že psaná slova o lásce k dceři míní potrestaná žena upřímně. „Zřejmě to tak teď skutečně cítí. Nemyslím si, že je to hrané. Vrací se do role matky, zaměřila se na své vnitro a vypořádává se s tím, co provedla,“ vysvětlil Bröckl.

Podle něho ženě zřejmě ještě pořádně nedošlo, jak dlouhý čas stráví ve vězení. „Ve svých představách si vytváří pocit, že by to mohlo všechno brzo skončit a ona se zase vrátí ke své dcerce, což je odtrženo od reality,“ uzavřel psycholog.

Žije s otcem

Podle trestního spisu nechala matka Terezku umírat v ukrutných bolestech. Neobměkčilo ji ani to, když se svíjela v silných křečích. Teprve až v okamžiku, kdy se začala dívenka dusit, probudil se v ní poslední zbytek lítosti a zavolala záchranku. Pak lhala lékařům, aby nemohli zahájit účinnou léčbu.

„Aby dívka vůbec přežila, museli do ní zdravotníci vpravit velké množství etylalkoholu. V krvi jí ho několik dní kolovalo 1,5 promile. To si snad ani nikdo nedokáže představit, jak její tělo dostalo zabrat,“ upozornil soudce Jan Špeta.

Odsouzená žena u soudu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Smrt Terezky měla být ­po­mstou jejímu otci, se kterým se žena krátce předtím ve zlém ­rozešla. Vše naplánovala tak, aby vina padla právě na jejího ­druha.

„Dělala vše pro to, aby dcera zemřela. Neměla s ní žádné slitování,“ prohlásil soudce. Žena nikdy vinu nepřiznala. Tvrdila, že by své holčičce nikdy neublížila. Ta policistům popisovala, jak jí matka dala vypít ošklivý čaj, po kterém ji začalo bolet bříško. „Stála u mé postýlky, smála se a řekla mi, že chce, abych umřela,“ vypověděla Terezka.

Požití jedovaté látky způsobilo holčičce těžkou poruchu vědomí, rozvrat vnitřního prostředí a poškození ledvin. Lékaři ji doslova sebrali hrobníkovi z lopaty. O jejím uzdravení hovořili jako o zázraku. Teď žije s otcem a společně bydlí v domě jeho rodičů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků