Hlavní obsah
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Milan Malíček, Právo

Nejvyšší žalobce Zeman žádá vyšší tresty za korupci starosty Žabovřesk

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v korupční kauze exstarosty Brna-Žabovřesk Aleše Kvapila a extajemníka Brna-středu Radovana Novotného. U Nejvyššího soudu pro ně žádá přísnější trest. Oba dostali za úplatkářství čtyři roky vězení a vysoké pokuty, řekla ve středu mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Milan Malíček, Právo
Nejvyšší žalobce Zeman žádá vyšší tresty za korupci starosty Žabovřesk

Kvapil s Novotným (oba dříve ODS) žádali čtyři milióny korun, pak dva a nakonec milión za to, že tehdejší starosta Brna-Žabovřesk Kvapil pomůže získat podnikateli Jiřímu Štoplovi povolení pro stavbu obchodně-administrativní budovy Sonocentrum.

Novotný byl podle obžaloby pověřen domlouváním termínů schůzek. Nakonec jej loni v únoru s miliónem korun od Štopla zadržela policie. Podle něj však šlo o řádně vyplacenou provizi, kterou Štoplově firmě poskytl za poradenství. Ten to popírá.

Dvojice dostala nejprve u brněnského krajského soudu za korupci sedm let vězení. Kvapil měl navíc zaplatit pokutu půl miliónu a Novotný 250 tisíc korun. Vrchní soud v Olomouci ale následně verdikt změnil. Tresty snížil na čtyři roky pro oba a zdvojnásobil pokuty. Muži před měsícem nastoupili do výkonu trestu.

Podle Zemana jednali jako úřední osoby

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v neprospěch Kvapila a Novotného v úterý. Zeman totiž nesouhlasí se závěry Vrchního soudu v Olomouci. Ten sice dvojici uznal vinnou z úplatkářství, ale nesouhlasil s tvrzením obžaloby, že Kvapil za účasti Novotného jednal při žádosti o úplatek jako úřední osoba.

Pokud by soud souhlasil s tím, že Kvapil jednal jako úřední osoba, dopustil by se s Novotným sice opět trestného činu braní úplatku, ale v přísnější formě. V tomto případě by oběma hrozil trest odnětí svobody na pět až 12 let, upozornila Markusová.

Nyní bude záležet na Nejvyšším soudu, jak se s dovoláním vypořádá. Verdikt může zrušit a věc vrátit k novému projednání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků