Hlavní obsah
 

Nefungující firmy bez zaměstnanců, ale desetimilionové obraty. Policie popsala daňový byznys

Policie v pátek zveřejnila detaily k daňovému zátahu z počátku tohoto týdne. Obviněno bylo celkem 24 lidí, z nichž 17 bylo Čechů. Krácení daní probíhalo formou bílých koní a nefungujících firem, které ale vykazovaly desetimilionové obraty. Škoda byla vyčíslena na 270 milionů korun.

 
Nefungující firmy bez zaměstnanců, ale desetimilionové obraty. Policie popsala daňový byznys

Trestnou činnost řídili hlavní organizátoři, kteří dosazovali do statutárních orgánů firem bílé koně. Několik firem podle policie nemělo žádné zaměstnance, kanceláře, vybavení a další věci potřebné k podnikání. Vykazovaly však roční obraty v řádech desítek milionů korun.

Auto zajištěné u obviněných.

Foto: Policie ČR

„Obchodní transakce se podle závěrů kriminalistů skládaly ze zcela fiktivních obchodů a dále faktických obchodů s cigaretami. Tato celá konstrukce měla sloužit pouze ke krácení daní daně z přidané hodnoty a daně z příjmu právnických osob,“ uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Cennosti zabavené obviněným.

Foto: Policie ČR

Podle něj bylo obviněno 24 lidí z trestného činu „účast na organizované zločinecké skupině” a „zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby”. Domovní prohlídky probíhaly v Praze, Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji. Dva organizátory vzal soud do vazby.

Podle kriminalistů skupina od roku 2016 zkrátila daň z přidané hodnoty a daň z příjmu právnických osob o více než 270 milionů korun.

Cennosti zabavené obviněným.

Foto: Policie ČR

„Při realizaci bylo rovněž provedeno rozsáhlé zajištění majetků obviněných osob v prozatímní výši cca 68 milionů korun,” uvedl Ibehej s tím, že šlo o domy, byty, automobily, peníze, šperky a hodinky.

„Dále došlo k zajištění několika střelných zbraní, které byly legálně i nelegálně držené,“ uzavřel Ibehej.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků