Hlavní obsah

Naštvali ho na pracáku, tak náhodné oběti rozkopl lebku na 12 kusů, soud mu potvrdil devět let

Za brutální a zákeřný kop do hlavy náhodného kolemjdoucího si odsedí třiadvacetiletý Tomáš Pejpal devět let ve vězení. Trest, který v prosinci dostal od pražského městského soudu, mu ve středu potvrdil Vrchní soud v Praze, když zamítl jeho odvolání stejně jako odvolání státní zástupkyně. Verdikt je pravomocný.

Naštvali ho na pracáku, tak náhodné oběti rozkopl lebku na 12 kusů, soud mu potvrdil devět let

Státní zástupkyně žádala přísnější kvalifikaci – těžké ublížení na zdraví ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky –, a tedy i přísnější trest, to však soud zamítl.

Soud zamítl i odvolání obhajoby, podle které městský soud pominul zcela jednoznačné důkazy. Mezi ně podle Pejpalova obhájce patří výpověď tehdejší přítelkyně poškozeného, která měla údajně dokazovat, že útok byl vyprovokovaný. Nevyřešena zůstala podle obhájce také otázka, zda ke zranění došlo Pejpalovým kopem, nebo až následným pádem.

S tím ale odvolací soud nesouhlasil. „Nezjistili jsme žádná pochybení, která by se týkala toho procesu jako takového,“ uvedla předsedkyně odvolacího senátu Pavla Augustinová. Pejpalovi tak po roce ve vazbě zbývá odsedět osm let, ke kterým se přidá ještě jeden rok za předchozí krádež, kvůli které byl v podmínce.

Pejpal před rokem bez zjevné příčiny, zničehonic, jedním rychlým kopem do hlavy napadl mezi vestibulem metra a obchodním centrem na pražském Chodově 29letého muže takovou silou, že ten okamžitě upadl do bezvědomí.

Agresivní muž na Chodově

Video: Policie ČR

Svým nepředvídatelným útokem Pejpal muži způsobil mimo jiné několikanásobné zlomeniny hlavy a krvácení do mozku. Napadený od útoku podle svých slov neslyší na pravé ucho, má špatnou krátkodobou paměť, hrozí mu prý epilepsie. Lebku má podle svých slov rozkopnutou na dvanáct kusů.

Městský soud mu původně přiznal půlmilionové bolestné, odvolací soud jej kvůli formálním důvodům ale o polovinu snížil a se zbytkem poškozeného odkázal na občanskoprávní řízení.

Arogance obžalovaného

Pejpal u soudu nevypovídal, na policii se nicméně přiznal. Nechal se slyšet, že za všechno může úřad práce. „Byl tam jednostranný neférový souboj z mojí strany, prostě jsem toho muže dostal do stavu beztíže. Celý čin mě mrzí a mrzí mě, že jsem nikoho takhle nekopnul na pracáku, protože to celý bylo kvůli nim,“ prohlásil.

Jeho obhájce jeho výpověď vysvětloval tím, že prý má Pejpal „specifický slovník a specifické chování“ a z výslechu měl legraci. „Je to výraz určité arogance vůči orgánům činným v trestním řízení,“ konstatovala Augustinová s tím, že se Pejpal podobně choval i v průběhu středečního jednání.

Podle soudní znalkyně z oboru psychiatrie netrpí žádnou psychickou chorobou, má ale poruchu osobnosti se schizoidními a disociálními rysy. Ovládací schopnosti měl v době útoku nicméně snížené jen nepatrně.

K činu Pejpala podle soudu vedl hlad, pocit bezmoci a snaha si vybít vztek. Napadený muž na to reagoval v dopise, který soudu zaslal. „Necítila bezmoc Olga Hepnarová, když zavraždila osm lidí? Necítil bezmoc Zdeněk z Brodu (Zdeněk Kovář, který v roce 2015 v Uherském Brodě zastřelil osm hostů restaurace – pozn. red.)? Kolik lidí zavraždí Pejpal?“ ptal se muž.

„Hrozně mě mrzí, že jsem se nemohl připravit (na „kvalitní projednání odvolání“). Přijde mi absurdní, že mě vůbec soudíte pošestý. Dycky za osm tisíc. Venku mně naskakujou penále padesát, sto tisíc. Doteď jste mě nedokázali vrátit do reálnýho života,“ prohlásil na závěr Pejpal a domáhal se ještě dalšího odvolání. To však v tomto případě není možné, mladík si může pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků