Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Nahlášených případů zneužívání dětí přibylo, loni jich úřady řešily 813

Sociální pracovníci řešili loni 813 případů sexuálního zneužívání dětí. Obětí se podle nich stalo 655 dívek a 158 chlapců. Před 15 lety se úředníci věnovali 520 kauzám. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Nahlášených případů zneužívání dětí přibylo, loni jich úřady řešily 813

Rostoucí počty podle expertů neznamenají jen to, že by sexuálního násilí na dětech přibývalo. Důvodem je hlavně to, že je okolí vnímavější a víc případů se ohlásí. I tak se prý odhalí jen špička ledovce.

Podle studie zažilo v dětství pokus o sexuální zneužití pět procent studentů a studentek vysokých škol. Do studie se zapojilo 1760 studujících z pěti vysokých škol. Podle jednoho z autorů Miloše Velemínského z Jihočeské univerzity výsledky ukázaly, že sexuálním násilníkem byla nejčastěji osoba, které dotázaní důvěřovali. Pohlavní styk s pachatelem měla zhruba čtyři procenta odpovídajících. Třetině z nich nebylo ani patnáct let, upřesnil Velemínský.

Chlapce zneužívají cizí lidé

Riziko zneužívání zvyšuje alkohol, domácí násilí i nefunkční rodinné vztahy. Podle Evy Vaníčkové ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy jiný výzkum mezi lidmi od 18 do 55 let ukázal, že dívky častěji sexuálně zneužívá někdo blízký.

"Nejčastěji je to muž v roli otce - tedy otec vlastní či nevlastní. Zneužívání je opakované. V průměru trvá tři a půl roku. Jen každá čtvrtá dívka či žena ho v průběhu života oznámila. I 50 let tak žijí s traumatem," popsala Vaníčková.

Chlapce podle ní častěji zneužívají cizí lidé či známí, bývá to třeba učitel, vedoucí kroužku nebo kněz. Podle statistik ministerstva práce loni 149 dětí zneužil jejich rodič, 176 pak člen rodiny. Jiné osoby byly pachatelem ve 488 případech.

Třetina kauz se odehrála v úplných rodinách, dalších 37 procent v rodinách neúplných. Celkem 128 zneužívaných dívek žilo v rodině, kde byl nevlastní otec. Ani tři roky nebyly 28 zneužívaným dětem. V roce 1997 úřady evidovaly 520 případů sexuálního zneužívání. Celkem 122 dětí zneužili rodiče, 127 členové rodiny, 271 pak jiné osoby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků