Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dana Kysučanová, Novinky

Na přechodu v Praze zabil chodkyně. Dostal 7 let

Dvě mrtvé a dvě těžce zraněné chodkyně za sebou nechal devětašedesátiletý Karel Macháček, který před dvěma lety v Praze vjel na přechod, i když mu na semaforu svítila červená. Obvodní soud pro Prahu 10 čin kvalifikoval jako usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení z nedbalosti a v pondělí Macháčkovi vyměřil sedmiletý trest vězení. Verdikt není pravomocný, Macháček se proti němu okamžitě odvolal.

Ilustrační foto Foto: Dana Kysučanová, Novinky
Na přechodu v Praze zabil chodkyně. Dostal 7 let

„Po provedeném dokazování soud dospěl k závěru, že pan obžalovaný způsobil dopravní nehodu s fatálními následky,“ uvedla předsedkyně soudního senátu Libuše Jungová.

Macháček před dvěma a půl lety srazil čtyři ženy na přechodu v pražské Hostivaři. Nevěnoval se podle verdiktu řízení a v nejméně třiačtyřicetikilometrové rychlosti vjel i přes červenou na přechod, kde už přecházeli lidé. Ze čtyř sražených žen dvě zemřely na místě a další dvě utrpěly těžká zranění.

Podle znaleckého posudku byl Macháček v době, kdy padala oranžová, více než 100 metrů před přechodem a do nárazu zbývalo přes osm vteřin. Brzdit nicméně začal až téměř tři vteřiny po střetu s chodkyněmi.

Záměrně vjel na přechod i přes červenou
soudkyně Libuše Jungová

„Pan obžalovaný ignoroval červený světelný signál, v žádném případě neměl vjíždět na přechod pro chodce, měl zastavit,“ pokračovala Jungová, podle níž šlo z Macháčkovy strany o vědomou nedbalost.

„Záměrně vjel na přechod i přes červenou signalizaci ve frekventované lokalitě, kde mohl předpokládat zvýšený pohyb chodců,“ uzavřela soudkyně.

Macháček vinu nijak nepopíral, hájil se ale mimo jiné tím, že se mu v tu chvíli zatmělo před očima. Už v červnu, na začátku hlavního líčení, tvrdil, že jel opatrně a věnoval se řízení. Proč ale nezastavil na červenou, vysvětlit nedokázal.

„Viděl jsem červenou a říkal jsem si, že musím zastavit, ale nezačal jsem brzdit,“ řekl v červnu obžalovaný.

Znalec ztrátu vědomí odmítl

Podle soudního znalce z oblasti neurologie Josefa Efflera nicméně u něj nedošlo ke ztrátě vědomí. „Nebyla tam porucha vědomí ve smyslu plné ztráty vědomí či mikrospánku,“ prohlásil Effler.

Policie provedla na místě dechovou zkoušku, která vyloučila užití alkoholu a jiných omamných látek. Soud Macháčkovi také na sedm let zakázal řízení.
Půl roku před nehodou v Hostivaři srazil obžalovaný rovněž chodce na přechodu a způsobil mu těžkou újmu na zdraví. Obvodní soud pro Prahu 2 mu v dubnu 2018 uložil podmíněný trest.

„Omlouvám se všem poškozeným, plně si uvědomuju, co se stalo,“ řekl na závěr Macháček. „Nejsem lump a darebák,“ dodal. Vzhledem k tomu, že se proti rozsudku na místě odvolal, dostane případ na stůl Městský soud v Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků