Hlavní obsah
 

Na Berounsku shořela část nejcennější zóny chráněné krajinné oblasti

Na Berounsku u obce Malá Víska v úterý shořela část nejcennější zóny chráněné krajinné oblasti. Na místě zasahovaly desítky hasičů, v 17 hodin už byl oheň pod kontrolou, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Podle Karolíny Šůlové z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR živelně shořely dva až tři hektary vřesoviště v první zóně chráněné krajinné oblasti Brdy na bývalé dopadové ploše Jordán.

 
Na Berounsku shořela část nejcennější zóny chráněné krajinné oblasti

Požár byl hasičům nahlášen kolem půl jedné odpoledne. Na místě zasahoval i vrtulník s bambivakem, tedy vakem naplněným vodou. Podle mluvčího Svobody byl kvůli rozsahu požáru vyhlášen druhý stupeň poplachu. Zatím není jasné, co požár způsobilo.

„Jde o požár na bývalé dopadové ploše o rozměru asi dva hektary,“ řekl Novinkám mluvčí hasičů Petr Svoboda.

Hasiči při zásahu v Brdech

Foto: www.pribram.cz

Vřesoviště v lokalitě unikátního rozsahu vznikla na dopadových plochách zrušeného vojenského prostoru Brdy odlesněním a dlouholetým působením požárů a mechanického narušování půdy při vojenských cvičeních. Požáry vřesovištím neškodí, řízené vypalování je i součástí plánu péče o tato místa.

„Podstatný je však rozdíl mezi živelně vzniklým požárem a řízeným vypálením. Při živelném požáru není šíření ohně pod kontrolou, a mohou tak být ohroženy i okolní porosty. Hasičům se dnes naštěstí podařilo včas zasáhnout a oheň se nerozšířil do lesa,” uvedl vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer.

Hasiči při zásahu v Brdech

Foto: www.pribram.cz

Podle Fišera mohl mít úterní požár nedozírné následky, ale zároveň tato zkušenost může přispět k řešení požárního rizika na bývalých dopadových plochách, které jsou daleko od civilizace s nedostatkem vody pro hašení a s velkým množstvím uschlých rostlin. „Pokud bychom ve větší míře využívali řízených požárů, přispěje to k významnému snížení požárního rizika a zároveň napomůže i zachování unikátních vřesovišť,” dodal Fišer.

V místě se nachází nevybuchlá munice

Loni v květnu na dopadové ploše Jordán hořel řízený požár za dohledu pracovníků CHKO a hasičů. Měl přispět k zachování unikátních vřesovišť, k jejichž udržování pomáhala právě armáda, která v Brdech desítky let cvičila.

Vojenská dopadová plocha sloužila dělostřelectvu a také k nácviku leteckého bombardování. V prostoru se nalézá množství nevybuchlé munice.

Vřes stárne zhruba po 25 letech, ztrácí schopnost vegetativního rozmnožování a následně vřesoviště odumírá a začíná se rozpadat. Nové rostliny pak ideálně klíčí na obnažené půdě.

„Vřesoviště na dopadové ploše Jordán se nachází někde uprostřed vývojové fáze s menším podílem semenáčků soustředěných především do kráterů po výbuších munice. Udržování vřesoviště v příznivém stavu proto vyžaduje aktivní lidské zásahy,” doplnil vedoucí správy CHKO Brdy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků