Hlavní obsah
 

Myslivec měl v plánu střelit lišku, zabil otčíma

Během honu zpozoroval, jak se k němu z leče blíží liška. Ve chvíli, kdy mu zmizela v trávě, odjistil Stanislav Hnátek (44) svoji kulovnici, a když pušku zvedl do střelecké pozice, vyšla rána.

 
Myslivec měl v plánu střelit lišku, zabil otčíma

Vzápětí uslyšel výkřik: „Au, to bolí.“ Trefil jiného myslivce, kterým byl jeho otčím a který na následky zranění v nemocnici zemřel.

Za smrt 64letého muže z listopadu 2018 stanul Hnátek v pondělí před tachovským okresním soudem. Podle státního zástupce Ondřeje Wendlera se neřídil bezpečnostními pokyny pro společný lov a vystřelil do prostoru, který k tomu neměl určený. „V tom místě se nacházel další střelec na vedlejší pozici,“ uvedl žalobce.

Za usmrcení z nedbalosti hrozí Hnátkovi až šest let vězení. Lov s tragickým koncem tehdy probíhal mezi Sulislaví a Hněvnicemi a byl součástí soutěže psů v naháňce. Hnátek a jeho otčím patřili do skupiny patnácti lovců, kteří byli rozmístěni na konci leče a číhali na zvěř z naháňky.

Zbraň se mu zahákla o bundu, zavadil o spoušť

Obžalovaný myslivec se před soudem hájí tím, že šlo o nešťastnou náhodu. „Viděl jsem, jak ke mně pomalu přichází liška. Vlezla do pangejtu u cesty a v ten okamžik jsem si začal chystat zbraň. Chtěl jsem počkat, až přeběhne přes cestu, abych po ní mohl vystřelit směrem ven z leče. Jenže jak jsem se chystal do střelecké pozice, flinta se mi zahákla o bundu a já jsem zavadil o citilivě nastavenou spoušť,“ soukal ze sebe plačtivým hlasem Hnátek.

„Strašně špatně se mi o tom mluví. Byl to můj druhý táta,“ vzlykal obžalovaný muž.
Po výstřelu uslyšel, jak někdo vykřikl bolestí. „Rozběhl jsem se k tomu místu a našel tam Jirku ležet na zemi. Snažil jsem se mu zastavit krvácení. Ještě si pamatuji, že jsem ho pomáhal naložit do sanitky,“ pokračoval Hnátek.

Odmítl ale to, že by mu někdo o dalším střelci v daném místě řekl. „Vůbec jsem nevěděl, že je tam schovaný. Neměl výstražnou vestu ani reflexní pásky na klobouku. Říkal, že ze sebe nebude dělat komedianta,“ dodal Hnátek.

Podle vedoucího honu Vladimíra Součka měl mrtvý myslivec stanovenou pozici na kraji leče. „Byl na určeném stanovišti, tak jak měl být. Seděl na rozkládací židličce na viditelném místě,“ prohlásil Souček.

Jak dodal, k nešťastné události došlo krátce poté, co se honci dali do pohybu. „Ušli možná sto metrů, když se to stalo. Ke zraněnému myslivci jsem se dostal, když už byl v sanitce. Jen mi řekl, že ho ten blbec střelil,“ uzavřel Souček.

U soudu také vypovídal Josef Palacký, který zaváděl střelce na jejich pozice. „Obžalovaný byl první na řadě. Ukázal jsem mu místo, kde bude stát. Vysvětlil jsem mu, kam si může dovolit vystřelit a kam ne. Upozornil jsem ho také na to, že další střelec bude asi 70 metrů od něho,“ řekl Palacký. Soud bude pokračovat výpověďmi znalců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků