Hlavní obsah
Obžalovaný Marian Illéš před senátem ústeckého soudu. Foto: Aleš Pelikán, Právo

Muži hrozí deset let za vyloupení teplického klenotnictví. S kamerami se nepáral

Jen zhruba tři měsíce poté, co klenotnictví v centru Teplic vyloupila skupina Litevců, měl stejný obchod vykrást 53letý recidivista Marian Illéš. Škoda byla ale v tomto případě mnohem větší, vyšplhala se na téměř 24 milionů korun. Illéš dříve tvrdil, že klenotnictví nevyloupil, u soudu vůbec nevypovídal. Hrozí mu až 10 let vězení.

Obžalovaný Marian Illéš před senátem ústeckého soudu. Foto: Aleš Pelikán, Právo
Muži hrozí deset let za vyloupení teplického klenotnictví. S kamerami se nepáral

Klenotnictví v Krupské ulici v centru Teplic bylo vykradeno loni v noci na 11. března. Podle obžaloby Illéš vlezl nejprve do sousedního domu, odkud se s pomocí žebříku dostal na střechu jiného domu a pak na terasu domu, kde sídlí klenotnictví. Pak vytrhl mříž u okna, dostal se do bytu a odtud na chodbu domu. Tady měl vytrhat všechny kabely vedoucí ke kamerovému systému.

„Vytrhl ze zdi kódovací klávesnici a kameru monitorující prostor uzamčených vnitřních dveří do zlatnické dílny. Tuto kameru, v úmyslu zničit případný záznam, hodil do toaletní mísy a spláchl,“ popisuje čin obžaloba.

Pak se dostal do zlatnické dílny, kde také vytrhal a poničil součásti zabezpečovacího systému. V dílně měl ukrást troje hodinky a šperky určené k opravám. Poté se vydal do kanceláře, kde zdemoloval počítače a z trezoru ukradl 10 tisíc korun. V prodejně pak ukradl další peníze z kasy a přes 2000 různých šperků a 71 hodinek. Škoda se vyšplhala na 23,6 milionu korun, dalších 135 tisíc byla na zdemolovaném zařízení.

Illéš u soudu odmítl vypovídat stejně jako v přípravném řízení. Vyjádřil se jen při jednom z vazebních zasedání.

Obžalovaný Marian Illéš (vpravo) přichází v doprovodu vězeňské stráže ke krajskému soudu v Ústí nad Labem, který začal 27. ledna 2020 projednávat loupež v klenotnictví v Teplicích. Muž při ní podle obžaloby odcizil zboží za téměř 24 milionů korun.

Foto: Zavoral Libor, ČTK

Tehdy tvrdil, že mu klenoty dali muž a dvě ženy, které potkal v Teplicích u kolonády a od nichž kupoval marihuanu. „Krádeže jsem se nedopustil, požádali mě o to ti lidé,“ četl soudce jeho výpověď.

Znalec: Je to psychopat

Obžalovaného policie zadržela v zastavárně dva dny po vykradení klenotnictví. Zadržený tvrdil, že klenoty mu už dali jiní lidé, aby je prodal. Illéš také tehdy tvrdil, že kouří marihuanu od svých 15 let a trpí schizofrenií. Podle znaleckého posudku však netrpí duševní chorobou, ale smíšenou poruchou osobnosti. Je psychopaticky orientovaný, má také mimo jiné sebestřednou osobnost.

Šperky chtěl Illéš prodat v pražské zastavárně. Jelikož ale neměl občanský průkaz, požádal kolemjdoucího, aby s ním do zastavárny šel. Tam prodal část zlata a říkal, že přinese druhý den víc. Majitelce zastavárny se pak zdálo jeho jednání podezřelé, proto zavolala policii. Ta Illéše pak zadržela a našla většinu lupu. Soud má pokračovat i v dalších dnech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků