Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Muž z Třebíče dostal trest za schvalování teroristických útoků

Okresní soud v Třebíči za schvalování loňských teroristických útoků v Berlíně a Ankaře potrestal dvacetiletého Filipa Cahu sedmiměsíčním vězením s podmíněným odkladem na 15 měsíců. Rozsudek vydaný formou trestního příkazu je pravomocný, muž se proti němu neodvolal, informoval sobotní Deník.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Muž z Třebíče dostal trest za schvalování teroristických útoků

Podle soudu Caha nejméně před třemi studenty střední školy v Třebíči prohlásil, že zabitých v Berlíně mělo být více. Na berlínském náměstí loni v prosinci najel útočník s kamionem do davu lidí a 12 jich zabil, včetně jedné Češky. Dalších 48 lidí bylo zraněno, z toho 30 vážně. Caha podle soudu schvaloval i vraždu ruského velvyslance v Ankaře. Na nebezpečné názory studenta upozornilo policii podle Deníku vedení třebíčské obchodní akademie.

Prvním člověkem odsouzeným v Česku za projevy sympatií k teroristům byl Jan Silovský ze Spáleného Poříčí. Turečtí celníci ho zadrželi, když se chtěl přes Istanbul dostat do Sýrie, kde se zamýšlel přidat k teroristické organizaci Islámský stát. Krajský soud v Plzni Silovskému původně nepravomocně uložil trest tři a čtvrt roku. Pražský vrchní soud letos v květnu vyhověl odvolání státní zástupkyně a Silovského potrestal šesti lety vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků