Hlavní obsah
David Janečka před soudem tvrdil, že se vraždou osvobodil ze spárů věznitele. Foto: Petr Kozelka, Právo

Muž ve Vrahovicích brutálně umlátil známého, nechtěl mu plít zahradu

Spory mezi dvěma muži vyvrcholily na začátku května ve Vrahovicích u Prostějova brutální vraždou. Sedmadvacetiletého Davida Janečku tam na pár dnů uvěznil jeho známý a nutil ho, aby pracoval na jeho zanedbaném domě a zahradě. Janečka se nakonec celou situaci rozhodl řešit tím, že známého několikrát vší silou udeřil do hlavy dřevěným hranolem.

David Janečka před soudem tvrdil, že se vraždou osvobodil ze spárů věznitele. Foto: Petr Kozelka, Právo
Muž ve Vrahovicích brutálně umlátil známého, nechtěl mu plít zahradu

Za vraždu muži hrozí u brněnského krajského soudu až dvacet let vězení. „Obžalovaný pod vlivem pervitinu napadl svého o jedenáct let staršího známého. Enormní silou ho několikrát udeřil dřevěným hranolem do hlavy. Využil přitom okamžiku překvapení, zbraň si dopředu nachystal,“ řekla v obžalobě státní zástupkyně.

Z popisu zranění vyplynulo, že napadený měl doslova rozmlácenou hlavu s množstvím tříštivých zlomenin lebečních kostí. Podle znalců muži nebylo v žádném případě pomoci.

Janečka, žijící v Olomouci v charitním startovacím bytě, se s budoucí obětí seznámil asi tři týdny před vraždou. Muž z nedalekých Vrahovic totiž uměl vařit pervitin, což Janečka i jeho přátelé jako uživatelé drog kvitovali s povděkem. Muž tedy navařil drogy, jenže pak začal Janečku pronásledovat se žádostmi o peníze, které mu měl za pervitin dlužit.

Stále vstával, tak mu přidal

„Stále za mnou chodil do bytu, vyhrožoval a nadával mi. Donutil mě, abych si vzal půjčku na 3000 korun. Stále chtěl další peníze, dokonce mě napadl. Nakonec jsem s ním musel jet k němu domů, když se rozhodl, že mu tam budu uklízet. Jeho dům byl přitom v hrozném stavu,“ prohlásil před soudem Janečka.

Obžalovaný prý musel podle svých slov dva dny bez jídla, pití i nástrojů plít zanedbanou zahradu, přičemž neměl naději uniknout, neboť dveře od domu byly zamčené a přes plot se mladý muž nedokázal přehoupnout kvůli své tělesné konstituci.

„Přemýšlel jsem, jak utéct. Když nakonec dřímal, vzal jsem mu hranol, který měl u křesla, a vší silou jsem ho udeřil do hlavy. Protože stále vstával, ještě jsem to několikrát zopakoval. Pak jsem utekl. Je mi to moc líto,“ sypal si popel na hlavu Janečka. Senát v čele s Milošem Ždárským by mohl vynést verdikt v listopadu po výslechu dalších svědků a znalců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků