Hlavní obsah

Muž dostal osmiletý trest za zneužívání nezletilé dívky

Osm roků by měl strávit ve vězení dvaačtyřicetiletý Stanislav Strnad z Havlíčkobrodska za to, že od roku 2005 pohlavně zneužíval nezletilou dívku. S její matkou žil ve společné domácnosti. Rozsudek nad Strnadem vynesl ve čtvrtek senát Krajského soudu v Hradci Králové.

Muž dostal osmiletý trest za zneužívání nezletilé dívky

Dosud netrestaný Strnad odmítl, že by měl s děvčetem sex před jejími patnáctými narozeninami. Pozdější styky přiznával s vysvětlením, že netušil, že to zákon zakazuje. „Myslel jsem, že když s její matkou nejsme sezdaní, tak se ničeho nesprávného nedopouštím,“ vysvětloval u soudu.

„To je právní omyl, což ovšem neznamená, že obžalovaný není za své jednání odpovědný,“ konstatoval předseda trestního senátu Jiří Vacek.

Byli jsme partneři, tvrdil odsouzený

Podle rozsudku Strnad prováděl s dívkou různé sexuální praktiky a také ji svlečenou a v erotických polohách fotografoval, případně natáčel na video. „Byla to součást našeho sexuálního života. Nic proti tomu neměla,“ hájil se.

Tvrdil, že s děvčetem začal po jejích patnáctých narozeninách žít prakticky jako její partner. „Pomáhali jsme si, jako bychom byli manželé. Psala mi zamilovaný psaníčka a SMS. Pořád jsme se vodili za ruce, měl jsem v úmyslu se s ní později oženit. Nic proti tomu neměla,“ uvedl Strnad.

„Vždycky jsem to nějak zamluvila, když o tom začal,“ komentovala to poškozená dívka. Připustila, že muž proti ní žádné násilí nepoužil, ale měla strach se mu vzepřít, protože se svou matkou a mladším bratrem bydlela v jeho domě, a kdyby je Strnad vyhodil, rodina by pak neměla kam jít. Znalci zjistili, že u dívky se plně rozvinula posttraumatická stresová porucha, kterou trpí až dosud.

„Projevuje se pocity nevolnosti, poruchami spánku, děsivými sny, vtíravým automatickým opětovným vybavováním si situace zneužívání a výslechů, obavami ze sexuálního styku, stále má nepříjemné pocity v přítomnosti mužů středního věku a tendence k sebevraždě,“ stojí v posudku. „Psychické problémy má proto, že jsem stíhaný a že se jí policie pořád na něco vyptává. Ona nikdy nechtěla, aby to takhle dopadlo,“ tvrdil obžalovaný. Záležitost vyšla najevo, když se dívka svěřila svým kamarádkám v době, kdy jí už bylo 17 let.

Muž se okamžitě odvolal

„Poměrně mírný trest je dán tím, že podle znalců měl obžalovaný v době páchání trestné činnosti značně snížené ovládací schopnosti. To jsme museli vzít v úvahu,“ řekl soudce Vacek.

Součástí verdiktu je nařízené ochranné ústavní sexuologické léčení a také povinnost zaplatit dívce 120 tisíc korun jako náhradu újmy. Rozsudek není pravomocný. Strnad okamžitě podal odvolání, státní zástupkyně se nevyjádřila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků