Hlavní obsah

Mohutný požár zdevastoval část Českého Švýcarska

Mohutný požár, který vypukl v sobotu po sedmnácté hodině v lese pod Kavčí skálou u Jetřichovic na Děčínsku, zdevastoval část Národního parku České Švýcarsko. Podle vyjádření operačního důstojníka děčínské policie pro Právo se hasičům podařilo oheň dostat pod kontrolu v neděli kolem 16. hodiny. Plameny šlehaly až do výše dvaceti metrů.

Mohutný požár zdevastoval část Českého Švýcarska

"Na místě zasahovalo 190 hasičů z devatenácti dobrovolných a osmi profesionálních jednotek z Ústecka a Děčínska a jedné z německé Pirny. Situaci se podařilo zvládnout i díky dvěma vrtulníkům a jednomu letadlu," sdělil operační důstojník děčínské policie.

"Oheň mohl zničit kolem dvaceti hektarů lesa. Jde o nejhorší požár za posledních asi třicet let," řekl na místě zkázy jeden z dobrovolných hasičů z Hřenska. Stejně jako policisté i on potvrdil, že během likvidace ničivého živlu nebyl nikdo zraněn.

"Naštěstí nebylo potřeba evakuovat žádné lidi, protože obytné domy jsou od ohně dost daleko. To se týká i dětí, které jsou v parku na táboře," dodal jeden z policistů.

Na pokraji sil

Řada hasičů byla během dlouhého hašení na pokraji svých sil, navíc někteří vyjížděli k menším požárům v parku již popáté v posledním týdnu. S čerpáním vody jednotky neměly naštěstí problémy, i když hasiči museli vodu přečerpávat a tahat mezi skalami do kopců.

Štiplavý kouř z požáru se nesl směrem na Jiřetín pod Jedlovou, Rybniště či Varnsdorf. Správa parku chce v pondělí vyhlásit zákaz vstupu do lesa.

Policisté zatím nezjistili příčinu vzniku požáru. "V tuto chvíli by šlo jen o spekulace," řekl na místě jeden z policistů.

Podle mluvčího parku Antonína Votápka není v tuto chvíli jasné, zda se bude spáleniště, kde shořely i cenné borovice, znovu osazovat a jaký bude mít zničený les dopad na turistiku.

Naposledy zasahovali hasiči v Národním parku České Švýcarsko loni na podzim, kdy oheň díky neopatrnosti dvou mladíků zničil i chatu na Mariánské vyhlídce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků