Hlavní obsah

Měli ukrást 74 miliónů, exministryně Kovářová je propustila

Bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová se může považovat za nejkontroverznější ministryni v historii České republiky. Přestože úřadovala ve funkci pouhých třináct měsíců, stihla podat 112 stížností pro porušení zákona.

Měli ukrást 74 miliónů, exministryně Kovářová je propustila

Nejméně deset ale současný ministr Jiří Pospíšil považuje za kontroverzní. A to i případ, kdy Kovářová zapříčinila úprk lupičů, kteří v roce 2008 v Hořicích na Jičínsku ukradli z auta jedné bezpečnostní služby 74 miliónů korun. Popisuje to reportáž Mirka Vaňury.

„To byl největší šok, který jsem za své dvacetileté praxe na státním zastupitelství zažil. Nemohl jsem z toho pořádně spát. Následně jsem psal paní ministryni dopis, dodnes jsem ale žádnou odpověď nedostal,“ svěřil se krajský státní zástupce Pavel Hochmann, který měl případ na starosti.

Josef Blažek a Rudolf Tesárek

Foto: Novinky

A stejně mluví i soudce Jiří Vacek. Na něj to dělá takový dojem, že se ho ani neodváží vyslovit nahlas. „Byl to pro mě velký šok, jaký jsem do té doby nezažil a snad už ani nezažiju,“ říká Vacek, který nedoufá, že se pachatelé Josef Blažek a Rudolf Tesárek ještě někdy vrátí do věznice, kam patří. A to i přesto, že je na ně od 19. listopadu loňského roku vydaný jak evropský, tak mezinárodní zatykač.

„Pachatelé mají k dispozici 70 miliónů, které mohou na svobodě užívat. Čtyři jsme zadrželi. Nevíme ale, kolik mají oni a kolik mohou užívat lidé, kteří jim třeba pomohli na svobodu,“ říká Vacek, který tak naznačuje, že náhlé propuštění Blažka a Tesárka nemusí být jen shoda náhod.

Z rekonstrukce krádeže

Foto: Novinky

Kovářová, která ke svému rozhodnutí podala jen jedno vyjádření, se ale hájí. Prý jí šlo jen o to, aby se dodržoval zákon. "V okamžiku, kdy mí lidé dospěli k tomu, že byl v jakékoli věci porušen zákon, jsem takovou stížnost podala. Je-li v pravomoci ministra podat stížnost pro porušení zákona a má všechny důvody se domnívat, že tam porušen zákon byl, ji má podat,“ řekla Kovářová, která zároveň kategoricky odmítla, že by odsouzené osobně znala.

Změna výpovědí

A co se onoho osudného odpoledne stalo? Řidič bezpečnostní agentury Milan Horych, který si odpykává pětiletý trest, se dohodl s Blažkem a Tesárkem, kteří v nehlídaný okamžik z vozu odcizili 74 miliónů korun.

Z rekonstrukce krádeže

Foto: Novinky

Zpočátku sice posádka přepadeného vozidla policistům řekla, že je neznámý pachatel přepadl u Sedmihorek na Semilsku, když zastavili, aby si jeden ze dvou mužů odskočil na záchod. Mezitím prý na druhého člena posádky zaútočil ozbrojený pachatel, kterému muž peníze vydal.

Z rekonstrukce krádeže

Foto: Novinky

Horych ale později uvedl, že to vymyslel jeho kolega, který se prý na krádeži nepodílel. K samotnému odcizení peněz došlo o několik desítek kilometrů dál, a to na čerpací stanici v Hořicích na Jičínsku, když si posádka šla v pracovní době něco koupit. V tu chvíli Blažek s Tesárkem nerušeně otevřeli Horychem v autě zanechanými klíči kufr vozu a přendali tašky s penězi do svého vozu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků