Hlavní obsah
Radek Březina a jeho bratr Tomáš (vpravo) u Krajského soudu v Olomouci. Foto: Miloslav Hradil, Právo

Lihový boss Radek Březina zůstane ve vazbě

Údajný šéf lihové mafie Radek Březina zůstane ve vazbě. Uvedla to v pátek dopoledne Česká televize. Dotčené strany, jako například krajský soud či státní zástupce, rozhodnutí vrchního soudu ale zatím nemají. Krajský soud v Olomouci chtěl případ vrátit do přípravného řízení a spojit jej s další Březinovou údajnou trestnou činností, jejíž vyšetřování policisté nedávno ukončili.

Radek Březina a jeho bratr Tomáš (vpravo) u Krajského soudu v Olomouci. Foto: Miloslav Hradil, Právo
Lihový boss Radek Březina zůstane ve vazbě

Pokud by se tak stalo, otevřela by se tím Březinovi i jeho spoluobviněnému bratru Tomášovi cesta na svobodu. Skončila by jim tím vyšetřovací vazba. Olomoucký vrchní soud tedy zřejmě vyhověl stížnosti žalobce. Rozhodnutí senátu znamená, že částí Březinovy kauzy se musí začít zabývat krajský soud.

Stížností napadl žalobce Michal Galát na konci ledna rozhodnutí krajského soudu, který vrátil případ Březiny, jeho bratra Tomáše a dalšího muže, týkající se skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí, do přípravného řízení.

Soud vyhověl obhájcům

Soud tak vyhověl obhájcům, kteří poukazovali na souběžné nové trestní stíhání v souvislosti s rozsáhlým zátahem proti takzvané lihové mafii. Podle soudce Eduarda Ondráška by mohlo jít o mnohem závažnější trestnou činnost, než jak byla podána původní obžaloba. Galát poukazoval na to, že obhájci se tímto krokem snaží hlavně dostat Březinovy z vazby.

Pokud by se případ vrátil zpět na jeho stůl, zbývalo by jim do konce vyšetřovací vazby pouhých sedm dnů. Radek Březina je nyní ve vazbě kvůli hrozbě ovlivňování svědků i kvůli obavě z toho, že by utekl. Kromě nálezu nelegálních skladů s lihem se jeho jméno objevilo v souvislosti s nedávným zátahem policie.

Obviněno patnáct lidí

V případu lihové mafie policisté při akci na Moravě obvinili 15 lidí, sedm z nich je ve vazbě, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Radek Březina čelí i podezření, že z vazby nabídl policistovi desetimiliónový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Prý chtěl podplatit také žalobce a soudce. Hrozí mu až 16 let.

Figuruje i v případu, kdy policie našla v průmyslovém areálu v centru Zlína množství zbraní a výbušnin. Budova podle údajů v katastru nemovitostí patří jeho otci. Policie věc vyšetřuje pro podezření z nedovoleného ozbrojování. Na stopu zbraní mohl policii navést jeho bratr Tomáš, který na konci ledna u olomouckého soudu uvedl, že v souvislosti s případem lihové mafie žádá o status spolupracujícího obviněného.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků