Hlavní obsah
Tomáš Březina (vpopředí) a jeho bratr Radek Foto: Aleš Fuksa, Právo

Lihový boss Březina měl úzké vazby na celníky, tvrdí svědek

O dalších nelegálních obchodech bratrů Březinových s lihem hovořil v úterý před Krajským soudem v Olomouci další svědek. Podle něj měl zejména Radek Březina úzké vazby na celníky.

Tomáš Březina (vpopředí) a jeho bratr Radek Foto: Aleš Fuksa, Právo
Lihový boss Březina měl úzké vazby na celníky, tvrdí svědek

Svědek uvedl, že šéf lihové mafie Radek Březina získal od celníků statisíce kolků na lahve. Březina to ale okamžitě popřel a vzápětí popsal svědkovy nelegální obchody s lihem. Požádal pak státního zástupce, aby konal. Soud odkrývá také vazby Březiny na společnosti zpracovávající líh.

O kontaktech na celníky mluvil Milan Mikulášek, který si u Radka Březiny půjčil před lety milión korun na směnku. Březina tvrdí, že měl s Mikuláškem nelegální stáčírnu a od roku 2004 mu prodával líh. "Směnka jistila odebíraný líh," uvedl Březina. Peníze Mikuláškovi a jeho družce prý půjčil na koupi likérky. Směnky údajně napsal na svého bratra Tomáše.

Poté Mikulášek vypověděl, že líh odebíral, ale ne v takovém množství. Neměl mít prý obavu, neboť celníci "dají včas echo". "Radek Březina mi říkal, že má známé na celnici v Ostravě, že mu prodají 300 tisíc kolků s tím, že alkohol půjde na Slovensko," uvedl Mikulášek. Březina to popřel.

Obrátil se na žalobce s výzvou, aby konal. "Byl souzen jen za to málo, co se u něj našlo, ne za to, co jsem mu já dodal," uvedl Březina. V pondělí zase podal u soudu na jiného svědka trestní oznámení.

Další trestní oznámení, tentokrát kvůli podvodu, v úterý podal u soudu Březina na muže z firmy dodávající do Morávia-Chemu šestilitrové plastové kanystry. Důvodem je spor o vrácení půjčených tří miliónů korun. Svědek uvedl, že s Březinou po celou dobu jednal jako s majitelem Morávia-Chemu.

Jako majitel se nikdy neprezentoval 

Březina to nepopřel, prý tak ale nevystupoval. "Potřeboval jsem, aby tam bylo napsané Menšík a aby se o mně nevědělo. Nikde jsem se jako majitel neprezentoval," uvedl Březina. Skryté vazby potvrdil i předchozí svědek Mikulášek, který zase mluvil o spojení Radka Březiny s Likérkou Drak.

Údajný lihový boss už druhý den přebírá u olomouckého krajského soudu za svého bratra, ale i za samotné obhájce aktivitu. Zatímco jeho bratr se před svým propuštěním z vazby ochotně hlásil ke slovu, nyní už většinou mlčí. Pod palbu otázek už sebevědomě dostává svědky Radek Březina.

Soud se zabývá případem, který se týká tří skladů s nelegálním lihem v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí, kdy obžalovaní státu údajně způsobili únik na daních téměř půl miliardy korun.

Podle soudce jsou předvolány na tento týden dvě desítky svědků; někteří se ale už omluvili. Objevit by se měli mezi nimi i obvinění v související kauze s lihovou mafií. Zhruba desítku dalších požaduje předvolat obhajoba.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků