Hlavní obsah
 

Lihovarníka z Vizovic zprostili obžaloby, soud neprokázal napojení na Březinův líh

Pro nedostatek důkazů zprostil ve středu Krajský soud ve Zlíně obžaloby bývalého majitele Likérky Vizovice Ivana Bajgara, který měl odebírat nelegální líh z Morávia-Chemu lihových bratrů Březinových.

 
Lihovarníka z Vizovic zprostili obžaloby, soud neprokázal napojení na Březinův líh

Obžaloba jej vinila z toho, že měl nákupem nelegálně vyráběného lihu připravit stát na dani o 44 miliónů korun. Kvůli důkazní nouzi však státní zástupkyně navrhla Bajgarovo zproštění, což potvrdil i senát. Rozsudek není pravomocný, státní žalobkyně Pavlína Nesvadbová si ponechala lhůtu na odvolání.

„Důkazy obžaloby nebyly takové kvality, aby usvědčovaly, že byl líh dovezen z Hrobic. Jde jen o důkaz výpovědi Tomáše Březiny, a to ještě nepřímý, když se něco dozvěděl a slyšel. Z toho nelze dovodit, že líh z Hrobic obžalovaný odebíral. Důkazy by měly tvořit řetězec, tu to není možné, protože jde o důkaz jediný. Nebylo prokázáno, že by líh odebíral a že by tímto způsobem krátil daň, proto byl zproštěn,“ odůvodnil rozhodnutí předseda senátu Jiří Dufek.

Měl odebrat tisíce litrů

Podle spisu odebral Bajgar v letech 2006 až 2007 od hrobické společnosti Morávia-Chem ovládané bratry Březinovými 174 tisíc litrů mimobilančního lihu, ze kterého neodvedl spotřební daň. Hrozil mu až desetiletý trest. Takzvaný mimobilanční líh je vyroben v oficiálních lihovarech, ale není zdaněn ani zaúčtován.

„Nikdy jsem z Hrobic nic nebral. Ani bilanční ani mimobilanční líh. Nikdy jsem nebyl trestně stíhaný. Nevím, co měla tato kauza znamenat,“ podotkl Bajgar.

Obžaloba jej vinila i z toho, že se v roce 2014 v areálu Likérky Vizovice objevilo přes dva tisíce litrů lihovin obsahujících metylalkohol. Jeho množství několikanásobně překračovalo povolenou hranici stanovenou EU. V této věci ale bylo Bajgarovo stíhání u soudu zastaveno, protože byl za stejný skutek v roce 2015 pokutován Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Zaplatil tehdy 50 tisíc korun.

„Šlo o pravomocné rozhodnutí trestněprávní povahy,“ vysvětlila v závěrečné řeči státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová s tím, že za stejný skutek nemůže být Bajgar stíhán dvakrát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků