Hlavní obsah
Zásahová jednotka prohledala dům Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Lékařky střelce, který zabil souseda v Praze, trestný čin nespáchaly

Lékařky, které podle dřívějšího vyjádření policie umožnily držení zbraně psychicky narušenému vrahovi ze Záběhlic, se nedopustily trestného činu. Po prošetření jejich postupu to ve čtvrtek sdělil mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Zásahová jednotka prohledala dům Foto: Pavel Jaňurek, Novinky
Lékařky střelce, který zabil souseda v Praze, trestný čin nespáchaly

Policie na červnové tiskové konferenci uvedla, že na pachatele vzniklo celkem pět posudků a že je způsobilý nosit zbraň. Přitom se prý dříve léčil na psychiatrii a plánoval likvidaci několika lidí.

"Provedeným prošetřováním jsme nezjistili, že by se kterýkoli z lékařů dopustil trestného činu. Nicméně vyvstalo podezření na spáchání správního deliktu, k jehož řešení je kompetentní Magistrát hlavního města Prahy jakožto příslušný správní orgán. Proto jsme věc postoupili jeho úředníkům," uvedl Hulan.

BEZ KOMENTÁŘE: Policie na místě nálezu těla v pražských Záběhlicích

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

Vražda se stala 15. května v garáži ve Velenovského ulici, kde policisté nalezli zastřeleného muže. Krátce poté vyhlásili pátrání po pachateli Lukáši Borovanovi, jehož tělo následně objevili v nedalekém lesoparku. Zastřelil se vražednou zbraní, a to den nebo dva po vraždě. Případ tak byl odložen, protože nebylo koho stíhat.

Policie pod tlakem

Policisté kvůli případu čelili kritice, protože podle některých informací Borovan svou oběť dlouhodobě obtěžoval a ta na to policii marně upozorňovala. Policie však trvá na tom, že v trestněprávní rovině muž nikdy nikomu nevyhrožoval.

BEZ KOMENTÁŘE: Místo střelby v Záběhlicích

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

Při domovní prohlídce v Borovanově bytě našli policisté paruky, nalepovací vousy, fotografie zamýšlených obětí i plánky, jak se k těmto lidem dostat. V písemných poznámkách muž vytrvale rozebíral představy, že mu jeho budoucí oběť ubližuje. Místo činu si prý několik dní předem obhlížel. V minulosti se ambulantně léčil se schizofrenními projevy a nespavostí.

Borovan vlastnil dvě zbraně, zbrojní průkaz měl od roku 2005. Podle šéfa vnitřní kontroly pražských policistů Jiřího Poláčka nevypracovala Borovanova praktická lékařka v roce 2013 posudek, o nějž ji policie několik měsíců žádala.

Pochybení praktické lékařky?

Ačkoli prý věděla, že muž trpí psychickými problémy, nesprávně se spolehla pouze na psychologické vyšetření od jiného lékaře, podle nějž byl muž k držení zbraně způsobilý. Občanský zaměstnanec policie poté na základě tohoto dokumentu dospěl k témuž závěru, což prý rovněž byla chyba.

Když pak letos Borovanovi končila platnost zbrojního průkazu, kladný znalecký posudek mu prý zhruba dva týdny před vraždou vystavila jiná lékařka, která neměla příslušnou atestaci a ani nepožádala mužova nového praktického lékaře o předložení zdravotní dokumentace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků