Hlavní obsah
První vlak s českou naftou, který do skladu ČEPRO v Třemošné dorazil z Bavorska. Foto: Jan Švábek, Právo

Kvůli zmizelé naftě žene policie před soud čtyři lidi včetně exšéfů Viktoriagruppe

Policie v polovině března obvinila kvůli zmizelé naftě bývalého majitele firmy Viktoriagruppe Petra Malého, jednatele české pobočky společnosti Lubomíra Novotného, další dva lidi a jednu firmu. Po několikaletém prověřování jsou stíháni kvůli podvodu. Škoda dosahuje 108 miliónů korun.

První vlak s českou naftou, který do skladu ČEPRO v Třemošné dorazil z Bavorska. Foto: Jan Švábek, Právo
Kvůli zmizelé naftě žene policie před soud čtyři lidi včetně exšéfů Viktoriagruppe

Serveru iRozhlas.cz to řekl státní zástupce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Ani jeden z manažerů Viktoriagruppe nechtěl o případu mluvit, uvedl server. Kriminalisté čtveřici obvinili v polovině března a podle webu jí rovnou kvůli možné stamiliónové škodě zablokovali majetek.

„Ve věci chybějící hmoty, dříve uskladněné v německém Kraillingu, policejní orgán zahájil trestní stíhání čtyř fyzických osob a jedné osoby právnické, a to pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu,” uvedl Minx.

Případ zmizelé nafty je jednou z kapitol sporu o její české nouzové zásoby uložené v Německu. Společnost Viktoriagruppe, která zkrachovala v roce 2015, skladovala pro stát v Bavorsku palivo přibližně za miliardu korun. Poté, co skončila v insolvenci, začala o skladované zásoby právní bitva.

Česku se nakonec po dohadech s konkurzním správcem postupně podařilo naftu přesunout z Kraillingu zpět. Poté, co ale z Německa dorazila poslední cisterna, měření potvrdilo obavy, že milióny litrů paliva chybí. Správa státních hmotných rezerv, která se o strategické zásoby stará, uvedla, že postrádá 6,3 miliónu litrů.

Do Německa nafta nikdy nedorazila

Podle kriminalistů do bavorského skladu část paliva nikdy nedorazila, Petr Malý s Lubomírem Novotným a dalšími dvěma obviněnými jeho příjem na začátku roku 2011 údajně vykázali pouze papírově, píše server.

„Předložili Správě státních hmotných rezerv dvě fiktivní listiny, kterými záměrně nepravdivě deklarovali fyzické naskladnění nafty do skladu Krailling, ačkoli si všichni byli vědomi toho, že k naskladnění deklarované hmoty nikdy nedošlo,” popisuje dokument k případu, s nímž se server seznámil.

Aby zastřeli skutečné naskladnění nafty, použili údajně jeden doklad o příjezdu vlaku s naftou dvakrát. Viktoriagruppe se tak podle vyšetřovatelů nezákonně obohatila o 44 miliónů korun.

Na přelomu let 2012 a 2013 pak podle policie společnost na pokyn Malého natřikrát ze skladu odvezla přes čtyři milióny litrů nafty, které posléze prodala. Správu hmotných rezerv o tom ovšem obvinění neinformovali a za palivo nezaplatili skoro 62 miliónů korun.

Za skladování údajně zmizelé nafty si pak Viktoriagruppe od Česka dva a půl roku nechala platit, čímž podle policie způsobila další škodu přesahující dva milióny korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků