Hlavní obsah

Kvůli sebevraždě Otakara Tomka končí dozorce i ředitel věznice

Sebevražda Otakara Tomka, který byl obviněný ze znásilnění a vraždy devítileté Anny Janatková, bude mít následky pro pět zaměstnanců vazební věznice Pankrác. Podle serveru Aktuálně.cz bylo s dozorcem, který měl v osudnou noc Tomka kontrolovat, zahájeno trestní řízení.

Kvůli sebevraždě Otakara Tomka končí dozorce i ředitel věznice

O místo pak přijdou bývalý ředitel věznice Radek Kutiš, jeho první zástupce, vedoucí oddělení prevence a stížností a vedoucí oddělení výkonu vazby.

Podle náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka se u dozorce neprokázalo, že spáchal trestný čin. Jeho pochybení, kdy si místo kontroly podezřelého vařil kávu, nicméně označil za zásadní. Dozorce chce podle Voláka kvůli kauze od vězeňské služby k 30. červnu 2011 odejít. O tomto kroku prý uvažuje i vedoucí oddělení prevence a stížností.

"Odcházejí na vlastní žádost. Jaký k tomu mají důvod, ale neuvedli," řekl serveru mluvčí vězeňské služby Robert Káčer. Novým ředitelem pankrácké vazební věznice je Marian Prokeš a bývalý ředitel Kutiš je nyní jeho zástupcem. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) však už dříve požadoval, aby Kutiš opustil všechny vedoucí pozice v pankrácké věznici.

Podle Káčera byla také se všemi vedoucími pracovníky a dozorcem zahájena kázeňská řízení. Zatím ještě nebyla ukončena.

Videozáznam výslechu Otakara Tomka

Video: Novinky

Volák dále Aktuálně.cz řekl, že ředitel vězeňské služby Jiří Tregler nařídil, aby znovu platil pokyn "ke snižování rizik sebevražedného chování u vězněných osob". Ten byl totiž těsně před sebevraždou Tomka zrušen.

Jedenačtyřicetiletý Otakar T. se 21. března pokusil o sebevraždu v pankrácké vazební věznici, kam ho o několik dní dříve poslal soud s tím, že by mohl trestnou činnost opakovat či uprchnout. Na následky zranění zemřel dva dny poté ve vojenské nemocnici. Otakar T. ve vězení zanechal dopis osobní povahy, ve kterém se k vraždě ani znásilnění nepřiznal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků