Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Krkonošská kauza: Policie navrhuje obžalobu za dotace a ohrožení přírody, spis studuje žalobce

Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové do dvou měsíců rozhodne o dalším postupu v takzvané krkonošské kauze. Policie minulý týden podala návrh na obžalobu pro dva skutky, pro které bylo zahájeno trestní stíhání. Ve hře je několik variant, uvedl ve čtvrtek Pavel Hochmann z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Návrh na obžalobu byl podán v případě osmi fyzických a jedné právnické osoby.

Ilustrační foto. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Krkonošská kauza: Policie navrhuje obžalobu za dotace a ohrožení přírody, spis studuje žalobce

První skutek se týká projektu Herní krajiny Pecka a druhý úložiště zeminy. V prvním případě jde o údajný pokus dotačního podvodu v souběhu s poškozením finančních zájmů EU a zneužití pravomoci úřední osoby. Druhý skutek se týká také zneužití pravomoci úřední osoby, a navíc přečinu poškození a ohrožení životního prostředí.

Podle státního zastupitelství v případě dokonání prvního skutku mohla vzniknout škoda ve výši asi 32,8 milionu korun.

„V souvislosti s dotacemi škoda ale nevznikla,“ řekl Hochmann. U druhého skutku není případná škoda předmětem trestního řízení, uvedl.

„V současné době kolega spis studuje, do dvou měsíců rozhodne o dalším postupu. Variant je několik, jednou z nich je podání obžaloby, v případě potřeby doplnit dokazování v této věci, může být věc vrácena policii k došetření. Může ale také rozhodnout o zastavení trestního stíhání u některého z obviněných,“ řekl Hochmann. Některým obviněným hrozí až 12 let vězení.

Naučná stezka

Herní krajina Pecka vznikla předloni na Portáškách nad peckou městskou částí Velká Úpa za 45 milionů korun, dotace činila zhruba 32 milionů korun. Jde o naučnou stezku v podobě herní krajiny. Stezka má více než deset stanovišť s dřevěnými sochami znázorňujícími charakteristická zvířata, hmyz nebo ptáky Krkonoš. Herní krajina začala vznikat v rámci přeshraniční česko-polské spolupráce.

Krkonošská kauza se vztahuje především k městu Pec pod Sněžkou, které v posledních letech zažilo nebývalý stavební boom, a území svěřenému do péče Správy KRNAP. Mezi obviněnými je podle dosavadních informací starosta Pece Alan Tomášek (SNK Sněžka) či bývalý ředitel Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka. Policie ani státní zastupitelství jména obviněných nepotvrdily.

Vedení radnice v Peci pod Sněžkou dříve uvedlo, že za trestním oznámením na neznámého pachatele z léta roku 2015 stálo opoziční sdružení Žijeme Sněžkou, postupně bylo doplňováno a na jeho základě začala policie jednat. Tomášek, který je starostou již páté funkční období, dříve obvinění odmítl a upozornil, že financování plánovaných projektů bude muset být pozastaveno.

Kriminalisté koncem října 2018 zajistili na několika místech na Trutnovsku, včetně Pece, materiály při domovních prohlídkách a při prohlídkách nebytových prostor u fyzických osob i veřejné správy. Policie v lednu obvinila devět lidí a jednu právnickou osobu ze zvlášť závažných hospodářských zločinů. Loni ale jeden z obviněných v zahraničí zemřel, jeho trestní stíhání tedy bylo zastaveno.

Policie dříve uvedla, že nejde o jedinou trestní věc v tzv. krkonošské kauze. Kriminalisté v souvislosti s případem prověřují dalších deset možných skutků zjištěných při vyšetřování, případně po zahájení trestního stíhání. Podle policie toto prověřování se vesměs týká již obviněných osob, ale i dalších. Nevyloučila, že budou obviněni další lidé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků