Hlavní obsah
Ve státním podniku Diamo ve Stráži pod Ralskem zasahovali 18. prosince 2018 kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Foto: Vít Černý, ČTK

Kriminalisté z protimafiánské centrály zasahují ve státním podniku Diamo

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují v úterý ve státním podniku Diamo. Důvod zatím není známý. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Milan Řepka policejní akci potvrdil bez dalších podrobností. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej odmítl vzhledem k probíhající akci sdělit její detaily a důvod.

Ve státním podniku Diamo ve Stráži pod Ralskem zasahovali 18. prosince 2018 kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Foto: Vít Černý, ČTK
Kriminalisté z protimafiánské centrály zasahují ve státním podniku Diamo

„Došlo k policejnímu zásahu, všichni zaměstnanci jsou ale vázáni mlčenlivostí,” sdělil Novinkám Řepka s tím, že kriminalisté jsou v sídle podniku ve Stráži pod Ralskem.

Podrobnosti neuvedla ani policie. „Mohu pouze sdělit, že náš útvar provádí úkony trestního řízení, nicméně více informací poskytovat nebudeme,” řekl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Ve hře je možná lithium

Podle zdroje webu Euro.cz se vyšetřování týká veřejné soutěže na výkup pozemků v oblasti Cínovce určených pro budoucí těžbu lithia. Zastupující mluvčí podniku Diamo Kristýna Hanušová novinářům řekla, že se ke kauze lithium nemůže vyjádřit. K zásahu nic neřekl ani ředitel státního podniku Tomáš Rychtařík. „Určitě nemůžu, protože jsem podepsal mlčenlivost, takže se tím budu striktně řídit," uvedl.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z témat před loňskými parlamentními volbami. O tomto tématu se opět výrazněji začalo mluvit na začátku října, kdy australská společnost European Metals Holdings (EHM) uvedla, že získala od českých úřadů povolení zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu těžby.

Premiér: Klíčová povolení nejsou

Premiér Andrej Babiš (ANO) reagoval prohlášením, že v záležitosti by se měl začít aktivně angažovat právě státní podnik Diamo. Uvedl, že od Diama očekává, že přijde s projektem, ́kde skutečně záležitost převezme stát. Babiš také řekl, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zkoumá podmínky, za kterých vláda uložila státnímu podniku, aby hájil vlastnická práva státu v oblasti strategických nerostných surovin.

„Těžaři podali žalobu proti nám, aby Diamo nemohlo realizovat ten projekt," uvedl před dvěma měsíci Babiš. Klíčová povolení pro projekt těžby lithia u Cínovce podle premiéra zatím zdaleka vydána nejsou. Jde především o posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), stanovení dobývacího prostoru a povolení hornické činnosti.

Podnik řeší následky těžby

Zřizovatelem podniku Diamo je ministerstvo průmyslu a obchodu. Společnost má na starost zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v Česku, zajišťuje rovněž produkci uranového koncentrátu pro jadernou energetiku.

Ke konci loňského roku měla firma 2235 zaměstnanců. V roce 2016 měla čistý obrat 3,34 miliardy korun a skončila ve ztrátě 166,7 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy podniku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků