Hlavní obsah
 

Kralupskou rafinérií otřásl výbuch, šest mrtvých

Areálem rafinérie v Kralupech nad Vltavou otřásla ve čtvrtek dopoledne exploze. Zemřelo při ní šest lidí, další dva utrpěli vážná zranění. Podle společnosti Česká rafinérská, které areál patří, vybuchla jedna z nádrží na paliva či aditiva. Další nebezpečí podle firmy nehrozí. Příčiny exploze vyšetřují policisté.

 
Kralupskou rafinérií otřásl výbuch, šest mrtvých

Exploze se v areálu ozvala kolem desáté hodiny dopoledne. K výbuchu došlo v areálu rafinérie Česká rafinérská, která náleží skupině Unipetrol. Právu to potvrdil mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry rafinérie, kde explodovala nádrž

Video: Novinky

„Je to v areálu naší rafinérie. Došlo k explozi jedné nádrže, bylo to bez požáru. Jedná se o nádrž na paliva nebo aditiva, to v tuto chvíli nedokážu určit. Mohu ale ujistit, že vše je nyní pod kontrolou a areál i okolí jsou v bezpečí,“ řekl Právu Kaidl.

BEZ KOMENTÁŘE: Při explozi v chemičce zemřelo šest lidí

Video: AKTU.CZ, Pavel Jaňurek, Novinky

„Žádný požár nevznikl, jednalo se o výbuch. Máme potvrzeno z operačního střediska, že po dojezdu prvních jednotek našli na místě šest mrtvých a jsou tam další těžce zranění,“ řekla Právu mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři poslali na místo pět pozemních posádek středočeské záchranky a vrtulníky liberecké a pražské letecké záchranné služby. „Prvotní informace hovořily o šesti zraněných. Bohužel, situace se ukázala mnohem tragičtější. Šest osob utrpělo zranění neslučitelná se životem a zasahující lékaři byli nuceni konstatovat smrt,“ uvedla mluvčí záchranky Petra Effenbergerová.

Vyjádření mluvčího Unipetrolu k výbuchu v rafinérii

Video: Novinky.cz/ ČTK,

Podle upřesněných informací byly další dvě osoby zraněny. „Utrpěly středně těžká poranění – jedna popáleniny II. stupně na zhruba deseti procentech povrchu těla a druhá osoba utrpěla devastující poranění obličeje. Po poskytnutí nezbytné péče byly přepraveny do vinohradské a motolské nemocnice,“ doplnila Effenbergerová.

Kriminalisté zkoumají nádrž, která explodovala.

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Podle vyjádření obou nemocnic je stav pacientů stabilizovaný, mají středně těžké zranění. Nemocnice v Praze původně vyhlásily takzvaný traumaplán, aby byly připraveny na příjem většího počtu zraněných osob.

Vrtulník v areálu chemičky

Foto: aktu.cz

Policie před polednem potvrdila informace o mrtvých lidech. „V době odstávky provozu došlo k výbuchu, při kterém zemřelo šest osob. Stalo se to při rozebírání konstrukce. Nedošlo k žádnému úniku látek. Příčiny výbuchu budou nyní policisté vyšetřovat,“ konstatovala mluvčí policie Markéta Johnová s tím, že je omezena doprava v okolí.

Zemřelo pět cizinců

Podle sdělení starosty Kralup nad Vltavou Petra Holečka (STAN) bylo složité dostat se k relevantním informacím o obětech. „Je tam šest obětí, z toho pět cizinců a jeden Čech. Kdo jsou zranění, to zatím nevíme, ale podle posledních informací, které mám, by měli být mimo ohrožení života,“ řekl Právu před 14. hodinou Holeček.

„Při výbuchu bohužel došlo k úmrtí pracovníků dodavatelských firem, chceme proto vyjádřit hlubokou soustrast pozůstalým,“ uvedl generální ředitel Unipetrolu Krzysztof Zdziarski. Událost podle Unipetrolu nemá souvislost s plánovanou odstávkou Kralupské rafinerie a způsobila dočasné zastavení distribuce pohonných hmot přes silniční terminál v Kralupech nad Vltavou.

Při výbuchu zemřelo šest lidí.

Foto: aktu.cz

Bezprostřední nebezpečí obyvatelům města nehrozí. „Viditelné poškození budov nevidím, je to výbuch nádrže, která byla zničena. Varování pro obyvatele jsme nevydali, je to daleko od obydlených částí, vyšetřovatelé se k místu ještě nedostali,“ řekl dopoledne České televizi Holeček.

Účast pozůstalým a politování nad tragickou nehodou vyjadřují i politici. Kondolenci na Twitteru zveřejnil premiér v demisi Andrej Babiš i mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

„Pan prezident se zármutkem přijal zprávu o tragédii v Kralupech nad Vltavou. Blízkým obětí výbuchu vyslovuje upřímnou soustrast,” uvedl mluvčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků