Hlavní obsah
Jiří Wonka využil chodbu soudu za prostor pro připomínku mrtvého bratra. Foto: Vladislav Prouza, Právo

Krajský soud povolil obnovu řízení s Pavlem Wonkou

Krajský soud v Hradci Králové povolil obnovu řízení s posledním zemřelým politickým vězněm Pavlem Wonkou. Usiloval o to jeho bratr Jiří kvůli snaze očistit jméno svého sourozence v kauze „socialistického závazku”. Krajský soud tak změnil rozhodnutí hradeckého okresního soudu z letošního května. Informoval o tom Deník N a ČTK to potvrdil mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek. Rozhodnutí je pravomocné.

Jiří Wonka využil chodbu soudu za prostor pro připomínku mrtvého bratra. Foto: Vladislav Prouza, Právo
Krajský soud povolil obnovu řízení s Pavlem Wonkou

Případ začal v roce 1984, kdy do „Socialistického závazku na počest 40. výročí Slovenského národního povstání" Pavel Wonka nenapsal obvyklé prázdné fráze o usilovné práci pro budování socialismu a střežení jeho výdobytků, které byly pro komunistickou dobu typické, ale popsal úmysl rozkrývat údajnou trestnou činnost komunistického ředitele závodu Mileta Hořice a jednoho z řidičů. Byla to jedna z aktivit, které Wonka proti komunistickému režimu vyvíjel.

Okresní prokuratura v Trutnově kvůli „socialistickému závazku" Wonku několik let stíhala, než tehdejší hradecký okresní soud věc v únoru 1988 pro neúčelnost zastavil. Wonka byl tehdy již odsouzen za závažnější činy.

Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu. Jiří Wonka usiluje o očištění jména svého bratra, který třikrát skončil ve vězení.

Poslední pobyt se tomuto obhájci lidských práv stal osudným. Pavel Wonka zemřel 26. dubna 1988 v královéhradecké věznici v pouhých 35 letech za dosud nevyjasněných okolností.

Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Pohřeb se uskutečnil v rodném Vrchlabí za účasti asi 2000 lidí, včetně signatářů Charty 77, členů Jazzové sekce a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, ale i zástupců několika velvyslanectví západních zemí. Za Wonkovu smrt nebyl nikdo potrestán.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků