Hlavní obsah

Kokainový gang skončil za mřížemi

Sto tisíc korun dostávali čeští kurýři za jeden kilogram kokainu, který dopravili ze Střední a Jižní Ameriky do Nizozemí a pak do Německa, Švýcarska, Belgie a České republiky. V červenci však skončili. Detektivové Národní protidrogové centrály (NPC) ve spolupráci s celníky a zahraničními policejními partnery totiž pozatýkali 21 kurýrů ze severních Čech.

Kokainový gang skončil za mřížemi

Ze sítě unikl pouze organizátor gangu Nigerijec Tutu Kapanga Thompson, po kterém pátrá Interpol. "Gang operoval v trojúhelníku Střední a Jižní Ameriky, odkud jako z výrobní oblasti droga směřovala do Nizozemí, a pak do cílových zemí, jimiž byly Německo, Švýcarsko, Belgie a Česká republika. Skupinu 21 českých občanů řídil Nigerijec Thompson," řekl v pondělí Právu šéf NPC Jiří Komorous.

Čeští občané byli Thompsonem verbováni na základě tvrzení, že zadržení v Nizozemí s dávkou kokainu do 3 kilogramů v útrobách, na těle nebo v zavazadle je bez rizika. Podle nizozemských zákonů je totiž kurýr zadržen pouze na dobu vyloučení kontejnerů kokainu z těla a pak vyhoštěn do země původu.

Thompson unikl zatýkání jen díky tomu, že operoval hlavně v Nizozemí. Všech 21 zadržených Severočechů skončilo ve vyšetřovací vazbě. Jsou obviněni z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Hrozí jim až 15 let vězení.

Pod vedením bývalého soudce

Červencová operace byla letos již třetím úderem proti kokainové narkomafii známé jako medelínský kartel. V lednu totiž byl pozatýkán pětičlenný kokainový gang vedený bývalým jugoslávským soudcem. [celá zpráva] Druhý úder NPC zasadila narkomafii v březnu a dokončila jej v červenci právě pozatýkáním 21členné skupiny a zabavením 32,5 kilogramu kokainu.

V současnosti detektivové NPC dokončují vyšetřování mimořádně nebezpečného českého bosse narkomafie Zdeňka Linka, který byl nizozemským soudem odsouzen k 15 letům vězení. Má nizozemské občanství a bude do Nizozemí vrácen k výkonu trestu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků