Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Kněz za sexuální obtěžování chlapců do vězení nepůjde, zemřel

Přerovský soud zřejmě do měsíce zastaví trestní stíhání kněze Vladimíra Krejsy nepravomocně odsouzeného za sexuální obtěžování dětí v Přerově. Soud jej v březnu potrestal dvěma lety s podmíněným odkladem na tři roky a nařídil mu ochranné ambulantní léčení. Obě strany si ponechaly lhůtu na případné odvolání, pětašedesátiletý muž však v těchto dnech zemřel. Informoval o tom v pondělí soudce Martin Lýsek.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Kněz za sexuální obtěžování chlapců do vězení nepůjde, zemřel

Úmrtí kněze potvrdili zástupci olomouckého arcibiskupství, informují o tom i na svých stránkách.

Písemné vyhotovení rozsudku rozesílal přerovský soud oběma stranám ke konci dubna. "Obžalovaný již písemné vyhotovení rozsudku nedostal, o jeho úmrtí mne informoval obhájce. Rozsudek soudu pravomocný není a nikdy tak nebude. Jiná varianta než zastavení trestního stíhání není. Předpokládám, že se tak stane do měsíce," uvedl soudce.

Případ vyšel najevo předloni v červnu. Duchovní z Prostějovska, který už kněžskou praxi v době projednávání případu nevykonával a byl v důchodu, čelil obžalobě z ohrožování výchovy dítěte a ze svádění k pohlavnímu styku. Hrozilo mu až pět let vězení. Obhájce žádal jeho zproštění.

Chlapci dostávali peníze

Kněz se podle obžaloby pohyboval v romské komunitě u přerovského nádraží, kde v letech 2011 až 2014 sexuálně obtěžoval 16 romských chlapců. Většině z nich tehdy bylo méně než 15 let, ale muži tvrdili, že jsou starší. Soud při rozhodování o výši trestu zohlednil to, že se Krejsa částečně doznal.

Polehčující okolností bylo také to, že jeho chování výrazně nepoznamenalo psychiku chlapců, kteří si tímto způsobem opatřovali peníze. Podle znalců kněz navíc jednal ve stavu zmenšené příčetnosti. Podle zástupců olomouckého arcibiskupství už Krejsa neměl v té době v církvi žádné pověření. Arcibiskupství již dříve uvedlo, že do Přerova jezdil soukromě a s věřícími tam v kontaktu nebyl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků