Hlavní obsah
 

Kamarádovi v opilosti usekl hlavu, odsedí si sedm let

Dvaašedesátiletý Robert Turek, který podle pátečního nepravomocného rozsudku pražského městského soudu téměř přeťal po vydatném popíjení svému známému krk sekyrou, stráví za opilství dalších sedm let ve vězení. Turek při začátku jednání prohlásil, že se cítí nevinný. V závěrečné řeči nicméně činu litoval. Kvůli alkoholu si to prý ale nedokáže vysvětlit.

 
Kamarádovi v opilosti usekl hlavu, odsedí si sedm let

K tragédii došlo loni v březnu u Turka v bytě v pražském Hloubětíně. Po alkoholickém maratonu se svým známým, který k Turkovi přišel na návštěvu, se ale přátelská atmosféra zvrhla. Popíjení oba muže vyčerpalo tak, že se odebrali k odpočinku. Turek měl jít k sobě do postele a jeho kamarád si měl ustlat na zemi. Po nějaké době se ale Turek probudil a zjistil, že si jeho známý k němu přilehl.

„Já jsem se probudil v noci a von najednou byl v tý posteli. Měl jsem zmatek v hlavě, že neměl bejt v posteli,“ uvedl při prosincovém jednání Turek. „Vzal jsem tu sekeru a vzal jsem ho třema ranama, ale nějakejma lehčíma,“ prohlásil. Podle obžaloby šlo ale až o dvacet ran, kterými měl Turek muži téměř odseknout hlavu.

„Že se činu dopustil obžalovaný, je prokazováno tím, že k činu došlo v jeho bytě,” konstatoval soudce Tome Frankič s tím, že to navíc Turek řekl po telefonu své tetě.

„Není vyloučeno, že k činu došlo ve stavu nepříčetnosti. Což ovšem nevylučuje trestní odpovědnost obžalovaného, protože se do toho stavu přivedl sám a úmyslně,“ vysvětlil soudce změnu právní kvalifikace. Turek byl totiž původně obžalovaný z vraždy.

Sekyru měl Turek připravenou u postele podle svých slov proto, že měl jet o víkendu na chatu, kde ji potřeboval. Pod postelí měl ovšem schované další zbraně jako mačetu či bodák.

Po napadení svého známého si Turek prý zase lehl a usnul. Probudil ho prý až telefonát od tety. Když zjistil, že má v bytě mrtvolu, zavolal policii, která ho po příjezdu zadržela.

„Moc toho lituji, že se něco takovýho vůbec stalo, že se to přihodilo,“ kál se při závěrečné řeči Turek. „Neudělal jsem to při smyslech. Nikdy jsem tomu člověku nedal ani pohlavek,“ dodal. V době činu mohl muž mít podle zpětného výpočtu přes tři promile alkoholu v krvi.

Jeho obhájkyně soudu navrhovala čin překvalifikovat na zabití, případně opilství. Podle ní se v žádném případě nejednalo o chladnokrevnou vraždu, spáchanou ze ziskuchtivosti či zavrženíhodné pohnutky.

Státní zástupce měl vinu obžalovaného za bezpečně prokázanou a navrhoval trest v délce 17,5 roku vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků