Hlavní obsah
 

Jako do másla, popisoval muž útok bajonetem na svého domácího

Osmapadesátiletý Pavel Machata, obžalovaný z pokusu o vraždu svého domácího, v pondělí před pražským městským soudem přiznal, že o osm let staršího muže bodl svým bajonetem. Prý to v něm „nějak bouchlo” kvůli tomu, že ho chtěl muž vystěhovat, protože neplatil nájem. Machatovi hrozí až dvacet let vězení.

 
Jako do másla, popisoval muž útok bajonetem na svého domácího

Machata bodl a zmlátil loni koncem července muže, který mu v pražské zahrádkářské kolonii Višňovka pronajímal chatku. Do chatky se Machata nastěhoval poté, co ho údajně podvedl kamarád, na kterého přepsal byt. Známý pak byt prodal a utekl údajně do Norska.

Machata podle svých slov na známého byt přepsal proto, že na něj jeho bývalá manželka poslala exekutory. Do toho přišel o práci. Přes sousedku poškozeného se dozvěděl o možnosti pronájmu chatky v zahrádkářské kolonii.

„První problém nastal hned na začátku, šel jsem tam s tím, že budu mít nájem tři tisíce za měsíc plus elektřina a voda, ale (poškozený) hned první den to vytáhl na čtyři a půl tisíce,“ popisoval Machata. Jeho domácí ovšem u soudu uvedl, že už když své sousedce říkal o tom, že by potřeboval někoho do podnájmu, uváděl částku čtyři a půl tisíce.

Údajně kvůli změně zaměstnání ale Machata nemohl včas nájem platit, protože v nové práci nedostal sto procent zálohu, ale pouze padesát, zbytek chodil dobírkou. „Dobírka měla být patnáctého srpna, na což jsem se snažil poškozeného upozornit a několikrát ho žádal, aby počkal. Osobně jsem v tom velký problém neviděl a zdálo se mi, že on taky ne,“ vyprávěl soudu Machata.

Další dva nájemníci

Jenže jeho domácí v tom problém patrně viděl, protože si místo neplatícího nájemníka nastěhoval do chatky dva muže. Machata se s nimi příliš nepohodl, jeden z mužů mu prý fyzicky vyhrožoval, ale nejvíc ho rozhněvalo, když se začali zajímat o jeho bajonet, údajně původní z vietnamské války. „Obával jsem se o něj a začal jsem ho nosit v brašně,“ řekl Machata.

Další den přinesl domácímu část dlužných peněz. „Když jsem mu je dal, řekl mi, že vyměnil vložku a abych se sebral a šel. Měl jsem tam lednici, pračku, počítač a šest velkých krabic s oblečením,“ popisoval obžalovaný.

V takové situaci si došel do obchodu pro cigarety a lahev rumu, sedl si pod strom a začal přemýšlet co dál.

„Naběhl jsem do agentury (která mu zprostředkovávala práci – pozn.red.) a řekl jim, že mám namočený všechny věci nemám, kde spát a že ho asi budu muset zabít,“ popisoval soudu Machata. „Přišlo mi to fér jim to říct, že nepřijdu,“ dodal.

Jako do másla

Šel zpátky k chatce, kde potkal svého domácího. „Říkal jsem mu, že to musí jít nějak udělat. On na to: ‚Já můžu, co chci, protože to je moje chata,‘“ uvedl Machata, na kterého to bylo v tu chvíli už příliš. „Prostě to ve mně nějak bouchlo, vytáhl jsem ten bajonet a bodnul jsem. Myslel jsem, že jsem ho bodnul do krku, protože jsem předpokládal, že když ho bodnu, tak ucítím nějaký odpor, ale nic, jako do másla,“ prohlásil u soudu obžalovaný. Potom si chvilku prý nic moc nepamatuje, až jak nad ním poškozený stojí a máchá bajonetem, který si vytáhl z hrudníku.

Napadený muž u soudu popsal, že si bajonet skutečně z hrudi vytáhl a zahodil ho. „Nůž jsem hodil do vedlejší zahrady, aby mě zas nebodl,“ vypověděl domácí u soudu. To ale Machatu ještě více rozlítilo. „Byla to moje citová záležitost, protože jsem ho chtěl zpátky, tak jsem o něj bojoval,“ řekl Machata. Potyčka pokračovala, když si Machata vzal do ruky více než metr dlouhý klacek a domácího jím mlátil. Až když okolo stojící a přihlížející lidé začali křičet, ať toho nechá, přestal útočit a z místa odešel.

„Řekl jsem si: Nůž je pryč, všechno je pryč, kašlu na to a jdu si dát panáka,“ pokračoval Machata. Policii chtěl prý zavolat sám, ale všiml si, že už ji někdo zavolal.

Napadený muž skončil na jednotce intenzivní péče v motolské nemocnici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků