Hlavní obsah
Tomáš Líbal (vpravo) se svým obhájcem Zdeňkem Košinem v budově Krajského soudu v Táboře Foto: Pavel Orholz, Právo

Já jsem poškozeným, tvrdil exšéf věznice Líbal soudu. V korupční kauze dostal podmínku

Okresní soud v Táboře vyměřil v úterý bývalému řediteli Litoměřické vazební věznice Tomáši Líbalovi tříletý podmínečný trest s pětiletým odkladem za pokus o podplácení. Podle soudu slíbil v loňském roce bývalému generálnímu řediteli Vězeňské služby Pavlu Ondráškovi dvě stě tisíc korun, pokud ho dosadí na místo ekonomického náměstka, kde také dříve působil. Rozsudek není pravomocný.

Tomáš Líbal (vpravo) se svým obhájcem Zdeňkem Košinem v budově Krajského soudu v Táboře Foto: Pavel Orholz, Právo
Já jsem poškozeným, tvrdil exšéf věznice Líbal soudu. V korupční kauze dostal podmínku

Líbal dostal také zákaz činnosti v bezpečnostních sborech na šest let a musí zaplatit 104 tisíce korun během jednoho roku. Proti rozsudku se na místě odvolal a ten tak není pravomocný. „Očekával jsem samozřejmě osvobozující rozsudek. Jak tvrdím od začátku, já jsem tím poškozeným v této kauze,“ prohlásil Líbal.

Zcela spokojený nebyl s rozsudkem ani státní zástupce Roman Tibitanzl, který navrhoval tříletý nepodmíněný trest, jehož součástí měl být i přečin vydírání. Toho se měl Líbal dopustit, když sliboval Ondráškovi zastavení negativních reportáží o vězeňské službě v České televizi.

„Tento příslib nenese znaky výhružky a důkazy o tom, že by se obžalovaný dopustil vydírání, nejsou prokázány,“ uvedl také v odůvodnění rozsudku soudce Ondřej Kubů. Trest zahrnuje také nedovolené ozbrojování, protože Líbal měl doma nelegálně držený perkusní revolver.

My jsme se s panem Ondráškem opravdu neměli rádi.
Tomáš Líbal

Obžaloba byla postavená především na nahrávkách rozhovorů mezi Líbalem a Ondráškem z loňského roku, kdy se oba scházeli. První schůzka byla v červnu v Pracově na Táborsku a právě tam Ondráškovi údajně nabídl úplatek. Ondrášek ihned kontaktoval Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a na další setkání už přišel s odposlouchávacím zařízením.

Vyšetřovatelé i žalobci měli k dispozici celkem devět hodin nahrávek ze schůzek a další z odposlouchávaných telefonů. Líbal apeloval u soudu také na lidský přístup a žádal také o to, aby vzal v potaz poměry ve vězeňské službě. Zmiňoval i svůj vztah k tehdejšímu generálnímu řediteli vězeňské služby Pavlu Ondráškovi, který vystupoval v kauze jako poškozený.

„My jsme se s panem Ondráškem opravdu neměli rádi,“ prohlásil Líbal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků