Hlavní obsah
Přestože muž nadýchal, expertíza krev nenaměřila. Ilustační foto Foto: František Kšajt, Právo

Inspekce vyšetřuje podvod s krví, podezřelí jsou policisté

Policejní hlídka zastavila v březnu v Plané na Tachovsku řidiče, který podivně kličkoval na silnici. Byl z něj cítit alkohol, což potvrdil údaj na měřiči alkoholu v dechu - 1,47 promile. Následující den však vzorek krve z expertízy žádnou stopu po alkoholu neuvedl.

Přestože muž nadýchal, expertíza krev nenaměřila. Ilustační foto Foto: František Kšajt, Právo
Inspekce vyšetřuje podvod s krví, podezřelí jsou policisté

Devětatřicetiletý muž po zastavení hlídkou souhlasil s odběrem krve. Vzorek druhý den putoval na expertízu do Ústavu soudního lékařství v Plzni. Odtud ale přišla překvapivá zpráva - v krvi není žádná stopa po alkoholu. Později se zjistilo, že vyšetřovaná krev nepatřila řidiči. Někdo vzorek krve vyměnil.

"Bylo nám podezřelé, že by při tak vysoké hodnotě alkoholu naměřené při orientační dechové zkoušce byla krev negativní. Nechali jsme proto udělat rozbor DNA, který potvrdil, že šlo o cizí krev,“ řekl ve středu Právu náměstek okresního policejního ředitele v Tachově Rudolf Císař.

Podle něho na případu začali pracovat lidé z inspekce ministra vnitra. "Chceme, aby se to šetřilo mimo policii. Nemůžeme totiž vyloučit, že za podvodem s krví mohou být právě policisté,“ vysvětlil Císař.

Policisté i ústav manipulaci vylučují

Po odběru krve v nemocničním zařízení vzali policisté zkumavku s krví k sobě a nechali ji do rána v lednici na služebně. Druhý den ji pak poslali poštou na soudní lékařství jako biologický materiál. Jakoukoliv manipulaci se vzorkem krve popírají.

"Shromažďujeme podklady. Ta věc nám byla oznámena teprve nedávno. Nikdo zatím obviněn nebyl,“ sdělila Právu mluvčí inspekce ministra vnitra Martina Lídlová.

Že by došlo k úmyslné nebo i nedbalostní záměně vzorku přímo na půdě ústavu soudního lékařství, vyloučila na dotaz Práva jeho šéfka Helena Kvapilová. "To je prakticky vyloučené. Vzorky se pečlivě evidují a jde to přes čtyři lidi,“ prohlásila Kvapilová.

Ústav ročně laboratorně zpracuje pro potřeby policejního vyšetřování okolo čtyř tisíc vzorků krve a moči. "Nikdy se tady nic takového nestalo,“ dodala vedoucí ústavu. O výsledcích rozboru krve ústav informuje policii do týdne.

"Vzorek pak ještě uchováváme dalších sedm týdnů pro případ, kdyby se objevily nějaké pochybnosti jako tomu bylo například ve zmiňovaném případě. Máme pak možnost udělat na vyžádání další expertízy,“ uzavřela Kvapilová.

Řidič je venku z průšvihu

Záměna krve pomohla podezřelému řidiči vyhnout se trestnímu stíhání za ohrožení pod vlivem návykové látky. "Nemáme důkaz a řidič konzumaci alkoholu popírá. Proto jsme museli případ odložit,“ vysvětlil Císař.

Aféru spojenou se záměnou krevních vzorků už tachovská policie jednou zažila. V roce 1999 havaroval se služebním vozidlem bývalý člen vedení okresního policejního ředitelství Stanislav Barhoň. Kvůli podezření, že řídil opilý, mu kolegové nechali odebrat krev.

Zkumavku s krví pak uložil tehdejší policejní ředitel Jan Kuržeja do lednice svého sekretariátu, kde ji Barhoň vyměnil. Kuržeju následně státní zástupce obvinil ze zneužití veřejného činitele s odůvodněním, že jednal v rozporu z obvyklými postupy, když si vzorek Barhoňovy krve osobně vyžádal a uložil ve svém sekretariátu. Okresní soud ho uznal vinným ale Krajský soud v Plzni ho v odvolacím řízení obžaloby zprostil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků